امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۱۰۲۷۲
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۹
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
رئیس شبکه دامپزشکی آران و بیدگل گفت: با اجرای مرحله دوم طرح واکسیناسیون علیه بیماری تب برفکی، پنج هزار راس گاو و گوساله و 20 هزار راس گوسفند و بز در این شهرستان واکسینه می شوند.
به گزارش آران و بیدگل نیوز، احسان دشتبانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: این طرح از روز گذشته بطور همزمان در سراسر کشور بصورت رایگان آغاز شد و به مدت یک ماه اجرا می شود.

25 هزار راس دام در آران و بیدگل علیه بیماری تب برفکی واکسینه می شوند

وی افزود: در این مرحله، با مشارکت بخش خصوصی و دولتی، واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت گاوی واحدهای روستایی و صنعتی انجام می شود.

وی از دامداران خواست ضمن همکاری با گروه های مبارزه با بیماری های دامی شبکه های دامپزشکی، از جابجایی دام های خود بپرهیزند و توصیه های بهداشتی و قرنطینه ای دامپزشکی را رعایت کنند تا ایمنی مناسب علیه این بیماری در دام ها ایجاد شود.

دشتبانی تصریح کرد: تب برفکی، بیماری ویروسی و بسیار واگیری است که در دام های اهلی و حیات وحش دیده می شود و می تواند خسارت اقتصادی فراوانی را به صنعت دامپروری، دامداران و روستائیان وارد کند.

وی علائم تب برفکی را تب، بی حالی، ریزش بزاق از دهان، لنگش و وجود زخم های تاول در داخل دهان، شکاف بین سم و روی پستان دام برشمرد و یادآور شد: این عامل ها سبب کاهش شدید تولید شیر و سایر تولیدات دامی، لاغری دام و سقط در دام ها می شود و یکی از راه های پیشگیری از آن مایه کوبی منظم دام است.

بیماری تب برفکی یکی از مُسری ترین و مهمترین بیماری های دام های زوج سم اهلی است که با ایجاد تاول و زخم در دهان، سم، پستان و پوزه و گاهی در اطراف پایه شاخ دام همراه است.

این بیماری در قلب نوزاد دام ها یعنی گوساله ها، بره ها و بزغاله ها ممکن است ایجاد مرگ بافتی کند و باعث تلفات آنها بویژه در فصل زایش شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری