امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۱۰۴۰۷
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۱
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
همزمان با سالروز شهادت امام رضا (ع) در جوار بارگاه خواهر گرامی آن حضرت امامزاده بی بی زینب (س) یزدل مراسم آیینی گلباران خورشید برگزار می شود.
به گزارش آران و بیدگل نیوز، قصه بخشیدن مهریه شیر زنان محله نوغان مشهدي به همسرانشان سالهاي سال است که ورد زبان همگان است و کمتر کسی است که از وقوع این واقعه و رشادت این بانوان طلیعه آفتاب بی خبر باشد.

1200سال پیش، در آن زمانه که از حضور مأمون عباسی در دل مردم واهمه بود و کسی جرأت حضور در مراسم تشییع امام رضا(ع) را نداشت، براي خنثی کردن توطئه مامون، حتی از جان و مال و ارثیه خود گذشتند، کابین و مهریه خود را به شوهران خویش بخشیده و از آنها اجازه خواستند تا تن غمبار و مطهر امام مهربانی را که با زهر مأمون عباسی به آسمان پرواز کرده بود با اجراي تشیع جنازه اي با شکوه و گلباران تابوت آن حضرت به خاك بسپارند.

اکنون براي پنجمین  سال متوالی است که همزمان با سالروز شهادت امام رضا(ع)، زنان و مردان دیار ولایتمدار و شهید پرور یزدل نیز با تأسی از شیر زنان نوغان با برگزاري مراسم سوگواري و تشییع نمادین پیکر مطهر امام رضا(ع) در مصیبت شهادتش به سوگ می نشینند.

عزاداران هیأت انصارالحسین (ع) در این روز از مسجد امام حسین (ع) یزدل در قالب کاروان عزا به سمت بارگاه مطهر امامزاده بی بی زینب (س) خواهر بزگوار امام هشتم حرکت کرده و با برگزاري آیین هاي مذهبی و نشان دادن گوشه اي از زندگانی آن حضرت توسط هنرمندان گروه هنري هیأت انصار الحسین یزدل ، بر سر و سینه زنان، به شکل نمادین پیکر امام مهربانی را تشیع و گلباران میکنند و با ایجاد فضایی معنوي و سرشار از شور رضوي، به عزاداري و ماتم می پردازند. مراسمی که بی اختیار اشکها را از گوشه چشم جاري کرده و قلبهاي زائران و مجاوران خواهر گرامی امام غریب را محزون و غمگین می سازد.

سوگواره گلباران خورشید که در صبح شهادت امام رضا از ساعت 9 شروع می گردد تا حوالی اذان ظهر ادامه یافته و با اقامه نماز جماعت در حرم مطهر امامزاده بی بی زینب (س) و سپس با پذیرایی ناهار از کلیه عزاداران و زائران پایان می یابد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری