امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۱۰۴۳۹
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
یادداشتی به مناسبت 29 فروردین ماه، روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و نقش و جایگاه ارتش در استقلال کشور به قلم سعید نوروزیان
آران و بیدگل نیوز، با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ارتش و ارتشیان ماهیت و حقیقت اصلی خود را بازیافتند و با هدایتگری ها و دفاع تمام قد بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی، روح تازه ای در کالبد این پیکر خسته از ظلم و ستم طاغوت و مجروح از طعنه و زخم زبان ضد انقلاب، دمیده شده و شکوه و اقتدار اسلامی – انقلابی ارتش فرصت عرض اندام پیدا کرد.

ارتش انقلابی

28 فروردین سال 58 پس از توطئه های زیاد در خصوص انحلال ارتش امام خمینی پیام ویژه ای صادر و ضمن تاکید بر نقش و جایگاه ارتش در استقلال کشور بر وجود و حضور آن تاکید می کند و روز 29فروردین را روز ارتش اعلام می کند و به ارتش دستور می دهند با ساز و برگ و تجهیزات نظامی در سراسر کشور به رژه در داخل شهر ها اقدام کنند.

ارتش از سالها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، صبغه ی انقلابی خود را عیان کرده بود و علی رغم مزدوران و دست نشانده های طاغوت، بدنه ی ارتش از توده مردم خداشناس، انقلابی و مبارز بودند.

همزمان با آغاز قیام تاریخی امام خمینی در خرداد 42، بسیاری از کارکنان پایور و وظیفه ارتش با امام همراه بودند و تا جایی که می توانستند در قیام به صورت علنی یا مخفی شرکت داشتند. از جمله این همراهی ها، تلاش و مبارزه سرباز قهرمان شهید رضا شمس آبادی بود که پس از چند مرحله قیام علنی و ترور امینی نخست وزیر وقت و اعتراض های متعدد، با برنامه ریزی قبلی، به عنوان سرباز گارد، وارد کاخ مرمر شد و به عنوان محافظ و نگهبان درب ورودی کاخ مدت ها برنامه ریزی کرد تا در صبح 21 فروردین سال 44 به محمدرضا شاه ملعون حمله و با این حرکت جهادی لرزه بر کاخ طاغوتیان انداخت. هر چند ترور او ناموفق و خودش به شهادت رسید اما او با این اقدام، هم چند تن از محافظان شاه را کشت و هم در پیشبرد اهداف انقلاب حرکتی موثر کرد. شهید سلامت بخش و همرزمش هم در ادامه تاریخ انقلاب با حرکتی انقلابی ضمن مخالفت با رژیم، ماهیت اصلی بدنه ارتش را معرفی کرد.

با پیوند ارتش به امام و حضور پررنگ افسران و درجه داران ارتش در فعالیت های انقلابی، دشمن احساس خطر کرد تا جایی که اولین ترور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ترور اولین رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپهبد قرنی بود.

جبهه ی ضد اسلامی و ضد انقلابی، کودتا و ایجاد آشوب و نا امنی در استان ها را نیز تجربه کرد اما ملت مسلمان و بیدار و آگاه ایران به یاری خداوند منان و به رهبری قائد عظیم الشأن انقلاب حضرت امام خمینی (ره)، آتش فتنه ها را خاموش نمود. از نظر متحدان جبهه ی ضد اسلامی، تحمیل یک جنگ اقدامی بود که می توانست انقلاب اسلامی نو پای جمهوری اسلامی را به شکست بکشاند و این شجره طیبه را از ریشه برکند. شرایط ناشی از پیروزی انقلاب اسلامی و فروپاشی نظام منحط شاهی و وضعیت ارتش جمهوری اسلامی که در حال تحول و تبدیل شدن به یک ارتش اسلامی بود و از سویی با دسیسه ها و اقدامات عناصر نامطلوب تضعیف شده بود، این خیال واهی را، واقعی جلوه می داد.

سرانجام رژیم عراق پس از مقدمه چینی ها و ایجاد جو تشنج در روابط دو کشور و تلاش در مشوش نمودن اذهان سازمان ها و نهادهای بین المللی، در تاریخ 26 شهریور 1359(17 سپتامبر 1980) به طور یک جانبه عهدنامه 1957 را لغو و متعاقباً در تاریخ 31 شهریور 1359(22 سپتامبر 1980) حمله ی گسترده و همه جانبه ای به مرز های ایران آغاز نمود طه یاسین رمضان معاون نخست وزیر عراق در آن زمان گفت: " این جنگ بخاطر عهد نامه 1975 و یا چند صد کیلومتر خاک و یا نصف شط العرب نیست، این جنگ بخاطر سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی ایران است."

رژیم بعث عراق که جنگ تجاوزکارانه و تمام عیار را با هدف براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران آغاز نموده بود، پس از پذیرفتن قطع نامه و پایان یافتن جنگ تحمیلی، ارتش جمهوری اسلامی ایران به افزایش قدرت بازدارندگی خود افزود و ضمن تربیت کارکنان متعهد و انقلابی شجاع و متخصص، بر ساخت تجهیزات و سلاح های داخلی روی آورد و به صورتی که امروز در ساخت و تهیه اغلب تسلیحات خود کفا شده است و از صلابت و اقتدار قابل توجهی در سطح منطقه و بین الملل برخوردار می باشد.

کینه و عداوت دشمن پایان پذیر نیست و تا زهر خود را بر ملت ایران نریزد، آرام نمی گیرد. ترور امیر سرافراز ارتش اسلام، امیر سپهبد علی صیاد شیرازی در فروردین ماه سال 78 نقطه دیگری از حضور و استمرار حرکت سرخ حسینی در کاروان ارتش اسلام است، که نمایانگر روح معنوی و انقلابی حاکم بر این نهاد مقدس است.

اما این کاروان عاشق انقلاب و ایران،محکم تر از گذشته و با قدرت از قبل،راه خود را ادامه داد و روز به روز  در متن اصلی نظام اسلامی جا گرفت و تا آنجا پیش رفت که با حضور در عرصه های فراملی،در جبهه نبرد علیه گروه های تکفیری برگ زرینی دیگر برافتخارات خود افزود.

در اثبات ماهیت ارتش و حقیقت انقلابی و ظلم ستیز بودن آن،همین بس که سه نسل متفاوت  از این ارتش  در راه دفاع از حق و حقیقت جان خود راتقدیم کرده اند.از سرباز شهید رضا شمس آبادی در فروردین 44 در مبارزه با رژیم ستم شاهی تا ترور ناجوانمردانه ی امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی در سال 78 و همچنین تکاور شهید محسن قوطاسلو در فروردین 95در جبهه مبارزه با  گروه تکفیری داعش در خارج از مرزهای ملی را می توان مصداق و نشانه های بارز  ارتش انقلابی ایران بر شمرد.

*سعید نوروزیان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری