امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۱۰۴۶۰
گروه : مذهبی » سایر
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
نویسنده و پژوهشگر عرصه مهدویت گفت: بعضی از نشانه های مطرح شده در جامعه بی ارتباط با ظهور امام زمان (عج) است.
به گزارش آران و بیدگل نیوز، حجت الاسلام مهدی خدامیان در همایش علمی و پژوهشی امام عصر در سالن دارالشفای قم با بیان این‌که بعضی از نشانه‌های گفته‌شده بی‌ارتباط با مساله ظهور است گفت: گاهی فردی هزار علامت از ظهور بیان می‌کند و بعد که بررسی می‌شود، مشاهده می‌شود که اصلا اینها نشانه ظهور نیستند و تنها حوادثی است که در زمان غیبت رخ می‌دهد و ارتباطی با مساله ظهور امام زمان(عج) ندارد، چه بسا هزار سال بعد ظهور محقق شود.

خبر خدامیان

وی درباره علامات اصلیه ظهور بیان کرد: علامات اصلیه ظهور پنج نشانه است که عبارت است از خروج سفیانی، صیحه آسمانی، خسف در بیداء، قتل نفس زکیه و خروج سید یمانی یا سید خراسانی که مورد آخر محل اختلاف است و برخی روایات سید یمانی را گفته‌ و در بعضی از دیگر روایات سید خراسانی گقته شده است.

وی با بیان این‌که در بحث ترجیح یکی از دو سید یمانی و خراسانی دو دسته روایت وجود دارد، گفت: در دسته اول مانند صحیحه عمربن حنظله خروج یمانی آمده است و دسته دیگر از روایات که به لحاظ سندی هم مشکل دارد، سید خراسانی آمده و مشخص است که در تعارض روایات صحیحه و ضعیفه، روایت صحیح و معتبر مقدم می‌شود.

حجت الاسلام خدامیان تصریح کرد: برخی جمع بین دو دسته روایت را پیشنهاد کرده‌اند، به این صورت که اگر سید یمانی گفته شود، منظور همان سید خراسانی است که در یمن خروج می‌کند و اگر سید خراسانی گفته شود، یعنی سید یمانی از خراسان خروج می‌کند.
خبر خدامیان

وی افزود: این جمع ممکن نیست؛ چراکه در روایات دیگری مانند ارشاد شیخ مفید، سفیانی در کنار سید خراسانی و سید یمانی آن هم در یک ماه و سال آمده است و از این‌جا روشن می‌شود کسی که چنین نظری داده است اشراف بر دیگر روایات مهدوی نداشته است.

نویسنده و پژوهشگر عرصه مهدویت با توجه به روایات صیحه آسمانی را مهم ترین علامت حتمیه عنوان کرد و بیان کرد: برخی معتقدند منظور از صیحه همین ماهواره و تلویزیون است، اما این حرف نادرست است؛ چراکه صیحه تکوینا اثر دارد و با ندای آسمانی نام امام زمان(عج) بر سر زبان‌‌های مردم دنیا جاری می‌شود و دل‌ها مملو از محبت امام شده به‌طوری که همه جا نام حضرت مهدی(ع) شنیده می‌شود.

حجت الاسلام خدامیان با بیان این‌که ندای آسمانی دو نوع است گفت: ابتدا ندای جبرئیل و بعد ندای شیطان شنیده می‌شود، راوی در این‌باره از امام سؤال می‌کند که این نزاع چگونه تشخیص داده می‌شود و امام در جواب می‌فرمایند: کسانی که در ندای اول شک می‌کنند، در قلب آنها مرض است، کسی که دشمن اهل بیت(ع) است با ندای دشمن فریب خورده و در مسیر شیطان قرار می‌گیرد.

وی در ادامه درباره بحث خروج سفیانی بیان کرد: در تاریخ همیشه بین حق و باطل تضاد وجود داشته؛ از پیامبر(ص) و ابوسفیان، امیرالمؤمنین(ع) و معاویه تا امام حسین(ع) و یزید که این نزاع حق و باطل بین امام زمان و سفیانی هم برقرار است.

نویسنده و پژوهشگر عرصه مهدویت گفت: با توجه به روایات، سفیانی یک فرمانده نظامی نیست بلکه مرکز فقهی دارد، بالای منبر می‌رود و سخنرانی می‌کند، حکومتش 9 ماه طول می‌کشد.

وی درباره نشانه خسف در بیداء بیان کرد: خسف در بیداء فرو رفتن لشگر در سرزمین بیداء در اطراف مدینه است که همه اهل سنت این نشانه را دارند و در صحیح مسلم موجود است.

حجت الاسلام خدامیان با بیان این‌که علامت حتمیه دیگر قتل نفس زکیه در مکه است گفت: به فاصله پانزده روز مانده تا ظهور، بین رکن و مقام او را به شهادت می‌رسانند، بعد از ظهور، حضرت نماینده‌ای را در مکه قرار می‌دهد و به سمت مدینه حرکت می‌هستند.

وی بیان کرد: در روایتی مرسله یمانی و سفیانی با یکدیگر روبرو شده و درگیر می‌شوند، محل خروج یمانی صنعا است؛ از این رو نمی‌توان گفت سید خراسانی و سید یمانی یک شخص هستند.

به گزارش ای بی نیوز، همایش علمی پژوهشی امام عصر به مدت ۲ روز با حضور اندیشمندان حوزه و دانشگاه در سالن دارالشفای قم برگزار شد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری