ای بی نیوز ، 16 خرداد ، سالروز شهادت امیر مومنان ، اولین امام شیعیان ، علی (ع) را به تمام مسلمین جهان تسلیت عرض میکند      
کد خبر: ۱۰۴۹۵
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۸
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
رئیس امور آب آران و بیدگل هشدار داد:
رئیس امور آب شهرستان آران و بیدگل گفت: بخش کشاورزی این شهرستان حدود ۸۸ درصد مصرف آب را به خود اختصاص داده است که با این روند مصرف بالا، شاهد کاهش نیم متری سطح آب های زیر زمینی و فرونشست زمین در بعضی نقاط هستیم.
درصد آب آران و بیدگل در بخش کشاورزی مصرف می‌شود/افت سطح آب های زیرزمینی و آغاز فرونشست زمین
به گزارش آران و بیدگل نیوز، جمال الدین صمصامی در گفتگو با خبرنگار ای بی نیوز اظهار کرد: میزان مصرف آب در بخش کشاورزی این شهرستان حدود ۶ هزار لیتر بر ثانیه بوده است که با اقدامات خوب انجام شده در یکسال گذشته این میزان به حدود ۴۵۰۰ لیتر بر ثانیه رسیده است که ۸۸ درصد کل آب مصرفی این شهرستان است.
وی با اشاره به مصرف بالای آب در بخش کشاورزی این شهرستان افزود:با انجام اقداماتی از قبیل نصب کنتور ، اصلاح و تعدیل پروانه ها در یکسال گذشته توانستیم مصرف آب در بخش کشاورزی را حدود ۲۵ درصد کاهش دهیم که با ادامه این اقدامات کاهش ۳۰ درصدی را تا پایان سال پیش بینی می کنیم.
وی بیان کرد: هم اکنون ۲۵۰ حلقه چاه پروانه دار در بخش کشاورزی ، ۲۶ حلقه چاه آب شرب دراختیار آبفای آران و بیدگل، ۳۰ حلقه چاه آب شرب در اختیار آبفای کاشان و ۱۲۰ حلقه چاه صنعتی و خدماتی در شهرستان آران و بیدگل فعال است.
صمصامی تصریح کرد: حدود ۸ درصد آب شهرستان که حدود ۳۷۰ لیتر بر ثانیه است هم در بخش شرب مصرف می شود و بخش صنعت،مرغداری،دامداری و سایر خدمات هم حدود ۴ درصد و نزدیک به ۲۰۰ لیتر بر ثانیه آب مصرف می کنند.
وی همچنین به میزان مصرف آب در مجتمع فولاد کویر این شهرستان اشاره کرد و گفت: میزان مصرف آب در این مجتمع کمتر از ۲۰ لیتر بر ثانیه است که توسط ۲ چاه کشاورزی تأمین می شود که با توجه به اهمیت این صنعت در اقتصاد کشور، رقم قابل ملاحظه‌ای نیست و اقداماتی جهت انتقال پساب هم برای این مجتمع در جریان است.
وی با اشاره به افت  نیم متری سطح آب های زیرزمینی به صورت سالانه در این شهرستان اظهار داشت: این افت سطح آب موجب کاهش آبدهی چاه های شهرستان و همچنین فرونشست زمین شده است که می تواند هشدار جدی برای مدیریت مصرف آب در این منطقه باشد.
به گزارش ای بی نیوز، گرمای بی سابقه سال های گذشته، کاهش نزولات جوی، افت سطح آب های زیرزمینی و خشکسالی های پیاپی زنگ خطر جدی بحران کم آبی در شهرستان آران و بیدگل را به صدا دراورده است که توجه ویژه مردم و مسئولان شهرستان را به این مهم می طلبد.
*خبرنگار: حسین منصوری فر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری