امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۱۰۵۲۶
گروه : مذهبی » سایر
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۱
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
ویژه نامه به مناسبت شهادت امام علی (ع) منتشر شد
ویژه نامه ای بی نیوز به مناسبت شهادت امام علی (ع) در تلاش است تا بتواند سبک زندگی آن حضرت و ویژگی های اخلاقی این بزرگوار را به ما یاد بدهد
ویژه نامه ای بی نیوز به مناسبت شهادت حضرت علی (ع)

ولادت حضرت علی (ع):
حضرت علی (ع) ، در روز جمعه ، سیزدهم رجب در سال عام الفیل در مکه درون کعبه چشم به جهان گشود.

کنیه‌ها:
ابوالحسن ، ابوالحسین ، ابوالسبطین ، ابوالریحانتین ، ابوتراب و ابوالائمه

القاب:
امیرالمؤمنین، یعسوب الدین والمسلمین، مبیر الشرک والمشرکین، قاتل الناکثین والقاسطین والمارقین، مولی المؤمنین، شبیه هارون، حیدر، مرتضی، نفس الرسول، أخو الرسول، زوج البتول، سیف اللّه المسلول، امیر البررة، قاتل الفجرة، قسیم الجنّة والنار، صاحب اللواء، سید العرب، کشّاف الکرب، الصدّیق الأکبر، ذوالقرنین، هادی، فاروق، داعی، شاهد، باب المدینة، والی، وصی، قاضی دین رسول اللّه، منجز وعده، النبأ العظیم، الصراط المستقیم والأنزع البطین ویژگی‌های ظاهری و اخلاقی علی میانه‌بالا و فراخ‌ شانه بود و چهره‌ای خندان داشت. او سخنرانی توانا بود و در سخنانش ایمان و حق طلبی جلوه داشت.  زندگی ساده ای داشت و اغلب خود را گرسنه نگه می‌داشت و ایشان به تجمل و تفنن علاقه ای نداشت ، حتی وقتی که فقر نبود. جنگجویی دلاور بود و در تقوا نمونهٔ کمال محسوب می‌شد. علی به خاطر آگاهی کاملش به قرآن مشهور بود و از بهترینِ قاریان قرآن به حساب می آمد.
امام علی به اسلام سخت پایبند بود و در مورد آن سخت گیری می کرد. رفتار او با انواع طبقات جامعه یکسان بود و ملاک برتری افراد را تقوا قرار می‌داد. علی در زندگی شخصی خود ساده بود. تنها در کوچه و بازار می‌رفت و اگر هنگام خرید فروشنده‌ای او را می‌شناخت، از او خرید نمی‌کرد.     
جنگ ها:
بدر ، احد ، خندق ، خیبر ، جمل ، صفین ، نهروان

همسران و فرزندان:
حضرت فاطمه(س): اولین همسر امام علی(ع) و دختر پیامبر(ص) بود.
حضرت علی علیه السلام به خواوست حضرت فاطمه زهرا علیها السلام بعد از شهادت ایشان با امامه بنت ابی العاص، خواهر زاده حضرت زهرا سلام الله علیها، ازدواج نمود.
در تعداد زنان و فرزندان حضرت امیر علیه السلام، اختلاف می باشد. ما آن چه مشهورتر است را در این جا می آوریم:
1. امام حسن (ع)، امام حسین (ع)، حضرت زینب کبری و حضرت زینب صغری(ام کلثوم) و محسن شهید از حضرت فاطمه زهرا که تا حضرت فاطمه(س) زنده بود حضرت علی علیه السلام جز ایشان همسری را اختیار ننمود.
2. محمد که کنیه اش ابوالقاسم بوده است و معروف به ابن حنفیه مادرش خوله حنفیه می باشد.
3. محمد اصغر که کینه اش ابوبکر بوده و عبدالله. این دو در کربلا شهید شدند. مادرشان لیلی بنت مسعود نهشلیه بوده است.
4. عباس، جعفر، عبدالله، عثمان از ام البنین کلابی که همه در کربلا شهید شدند.
5. یحیی و (بنا بر بر قولی محمد اصغر) از اسماء بنت عمیس.
6. عمر و رقیه که دو قلو بودند و مادر آنان ام حبیب صهبا بنت ربیعه تغلبیه بوده و 85 سال عمر کرده است.
7. ام الحسن و رمله کبری و ام کلثوم صغری که مادر آنان ام سعد بنت عروه بن مسعود ثقفی می باشد.
8. دختر کوچکی از امام که در همان کودکی فوت کرد و مادرش مخبأة الکلبیه بوده است.
9. لازم به ذکر است که زنان حضرت امیر علیه السلام، غیر از فاطمه زهرا چهار تن بوده اند: امامه، اسماء بنت عمیس، لیلی التمیمی و ام البنین و ام ولد.

شهادت امام علي (ع):
ابن ملجم متعهد قتل امام علي ( ع ) شد و در شب نوزدهم ماه رمضان همراه چند نفر در مسجد كوفه نشستند . آن شب حضرت علي ( ع ) در خانه دخترش مهمان بودند و از واقعه صبح با خبر بودند ، وقتي موضوع را با دخترش در ميان نهاد ، ام كلثوم گفت : فردا جعده را به مسجد بفرستيد . حضرت علي ( ع ) فرمود : از قضاي الهي نمي توان گريخت . آنگاه كمربند خود را محكم بست و در حالي كه اين دو بيت را زمزمه مي كرد عازم مسجد شد . كمر خود را براي مرگ محكم ببند ، زيرا مرگ تو را ملاقات خواهدكرد . و از مرگ ، آنگاه كه به سراي تو درآيد . جزع و فرياد مكن ابن ملجم ، در حالي كه حضرت علي ( ع ) در سجده بودند ، ضربتي بر فرق مبارك خون از سر حضرتش در محراب جاري شد و محاسن آن حضرت وارد ساخت . شريفش را رنگين كرد . در اين حال آن حضرت فرمود : فزت و رب الكعبه به خداي كعبه سوگند كه رستگار شدم سپس آيه 55 سوره طه را تلاوت فرمود : شما را از خاك آفريديم و در آن بازتان مي گردانيم و بار ديگر از آن بيرونتان مي آوريم . حضرت علي ( ع ) در 21ماه رمضان به شهادت رسيد و در نجف اشرف به خاك سپرده شد ، و مزارش ميعادگاه عاشقان حق و حقيقت شد .
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری