امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۱۰۵۴۸
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
مرمت آثار تاریخی
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل گفت: ۶ میلیارد ریال اعتبار جهت مرمت و بازسازی ۲۵ اثر تاریخی این شهرستان اختصاص یافت.
۶ میلیارد ریال جهت مرمت آثار تاریخی آران و بیدگل اختصاص یافت

پرتال خبری تحلیلی آران و بیدگل (abnews.ir): مجید نوری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: طبق روال سال های گذشته، امسال هم مرمت و بازسازی آثار تاریخی شهرستان آران و بیدگل در دستور کار قرار گرفت و عملیات بازسازی و مرمت ۲۵ اثر تاریخی این شهرستان از روزهای گذشته آغاز شد.
وی با اشاره به تخصیص ۸۰ تا ۳۰۰ میلیون ریال برای هر اثر تاریخی افزود: مهمترین اثرهای تاریخی عبارتند از خانه اسماعیلی ، عصارخانه، خانه باغ شاکر، خانه مقصودی و امامزاده عباس علی آباد است که عملیات مرمت با تخصیص اعتبار آغاز شده است.
وی ادامه داد: طی برنامه ریزی های صورت گرفته مرمت این آثار ظرف ۳ ماه آینده به اتمام خواهد رسید.
رئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل همچنین از راه اندازی پایگاه پژوهشی در محوطه تاریخی ویگل این شهرستان به دلیل دارا بودن ارزش تاریخی آن خبر داد و گفت: اعتبار اولیه تخصیص داده شده برای محوطه تاریخی ویگل بالغ بر ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال است.
وی بیان کرد: از اقدامات مهم برنامه ریزی شده برای این پایگاه تاریخی، انجام مطالعات و کاوش، راه اندازی دفتر پایگاه، طراحی سایت موزه و ادامه ساماندهی و مرمت بخشهای کاوش شده در  سالهای پیشین خواهد بود.
وی تصریح کرد: محوطه تاریخی ويگل با ۱۲۰ هکتار وسعت از دو شهر تشکيل شده که هر کدام به مرکزيت يک قلعه است که قلعه شرقی در فاصله 800 متری قلعه غربی قرار دارد.
نوری ادامه داد: سابقه تاريخي محوطه ويگل همزمان با دوره ساسانی و قرون اوليه اسلام است که در سال 87 در يک فصل کاری، گمانه زنی حريم و ميزان وسعت محدوده به طور کامل مشخص شده است.
سایت تاریخی ویگُل، آتشکده مربوط به دوره ساسانیان است که درون محوطه تاریخی وسیعی قرار دارد. پلان این ساختمان آتشگاهی مانند چهار طاقی‌های دوره ساسانی دارای چهار دهانه ورودیه است که در مرکز ساختمان هم بقایای یک آتشدان منحصر به فرد از دوره ساسانی با تزئینات گچبری قرار دارد و در اطراف پایه آتشدان و ورودی سطح آتشگاه هم قطعات گچبری زیبایی از همین عصر بدست آمده است.
به گزارش ای بی نیوز، 500 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی شناسایی شده در شهرستان آران و بیدگل وجود دارد که 132 مورد تا کنون در فهرست آثار ملی ثبت شدند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری