امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۱۰۵۷۳
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۳
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
درباره آران و بیدگل چه میدانید؟
شهرستان آران و بیدگل از شهرهای مهم استان اصفهان است. این شهرستان که در شمالی ترین نقطه استان قرار دارد دارای جذابیت های گردشگری بسیار زیاد ، جغرافیای خاص و تاریخ جذاب است. این مقاله سعی دارد تا اطلاعات خوبی را در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهد. شما را به خواندن قسمت اول از این مقاله دعوت میکنیم.
جغرافیای شهرستان آران و بیدگل
شهرستان آران و بیدگل در جنوب غربی کویر مرکزی کشور واقع شده که از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل و استان‌های سمنان و قم، از غرب به شهرستان کاشان،از جنوب به شهرستان نطنز و از شرق به شهرستان اردستان میرسد.
ارتفاع شهرستان آران و بیدگل از سطح دریا تقریبا نهصد و دوازده متر و در مختصات ۵۱ درجه و ۲۹ دقیقه طول و ۳۴ درجه و ۱۴ دقیقه عرض جغرافیایی می‌باشد.
دشت‌های کاشان و راوند در نواحی جنوب و جنوب غربی شهرستان آران و بیدگل واقع اند و در میان آن‌ها خشک رودهایی وجود دارد که سیلاب‌های پراکنده و آبهای اضافی دامنه‌های شمالی ارتفاعات جنوبی کاشان را به دریاچه نمک منتقل می‌کند. مساحت کل شهرستان آران و بیدگل ۲۵۷۳ کیلومتر مربع است.

شهرستان آران و بیدگل در نقشه:تاریخ شهرستان آران و بیدگل
شهرستان آران و بیدگل با چهار شهر تابعه بوزیدآباد ، نوش آباد ، سفیدشهر به همراه آران و بیدگل شمالی ترین ناحیه استان پهناور اصفهان و از قدیمی ترین سکونتگاههای بشری است که پیشینه و قدمت آن به تمدن سیلک که تا 9 هزار سال میرسد مربوط میشود.
تحقیقات باستان‌شناسی نشان داده‌است که انسان اولیه که تازه از کوه پایین آمده و در دشت سکونت گزیده بود، بر روی همان مسیر کمانی شکل اطراف کویر نمک استقرار یافته بود و این قرارگاه‌های انسانی که تاکنون شناخته شده‌اند در کاشان یعنی تپه سیلک ، قم، ری و دامغان بوده‌است. پس از آنکه تپه سیلک ، در اوایل هزاره اول البته قبل از میلاد مسیح تخریب شد، مهاجمین پیروز فین کنونی را خانه خود قرار دادند و در اطراف آنجا آبادیهای کوچک و بزرگی مانند آران دشت، بیدگل، نوش‌آباد، نیاسر و ورزآباد پدید آمد.
در دوره قاجار، آران و بیدگل به صورت دو آبادی جدا از هم وجود داشت. پس از دوره قاجار آران و بیدگل هر یک بر اساس قوانین تقسیمات کشوری دارای شهرداری جداگانه بودند و سال تأسیس شهرداری آن‌ها به ترتیب ۱۳۳۲ و ۱۳۳۳ شمسی بوده‌است. در سال ۱۳۵۴ شمسی بنابر تصمیم وزارت کشور این دو شهر تحت عنوان گل‌آرا یکپارچه شدند و از توابع کاشان در محدوده استان مرکزی قرار گرفت.
در مردادماه سال ۱۳۷۵ بر اساس مصوبه هیئت وزیران، بخش آران و بیدگل از شهرستان کاشان جدا و به عنوان شهرستان آران و بیدگل شامل دو بخش مرکزی و کویرات در تقسیمات کشوری شناخته شد.

زبان و لهجه شهرستان آران و بیدگل
زبان مردم آران و بیدگل، فارسی معمولی به همراه لهجه‌های متفاوت است. زبان محلی شهرستان آران و بیدگل که در اصطلاح به آن زبان باستانی آران بیدگل می‌گویند از زبانهای پهلوی قدیم است که تا این زمان در سرتاسر شهرها و بخشهای حاشیه کویر با اندک تفاوت در لهجه رایج است و با زبانهای دیگر ایرانی مانند لری، کردی و مازندرانی وجوه مشابهی دارد. به‌طور کلی گویشهای منطقه کاشان، خواه روستاهای درون کوهساران و خواه آبادیهای گسترده در کویر و دشت آن، هم از لحاظ واژگان و هم از لحاظ دستوری و آوایی اهمیت ویژه دارد.

پایان قسمت اول
در قسمت دوم این مقاله به گردشگری شهرستان آران و بیدگل مثل کویر مرنجاب ، آرامگاه ها و اماکن تاریخی و ... خواهیم پرداخت.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری