امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۱۰۷۴۸
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۳
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
بزرگترین قلعه خشتی ایران
قلعه کرشاهی نگین خشتی ایران شناخته میشود. این قلعه در کویر مرنجاب واقع در شهرستان آران و بیدگل خودنمایی میکند.
قلعه کرشاهی نگین خشتی ایران در دل کویر مرنجاب آران و بیدگل

خبرگزاری آران و بیدگل نیوز ( abnews.ir ): رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل اظهار داشت: این قلعه تاریخی خشت و گلی به جا مانده از دوران ساسانی در 70 کیلومتری آران و بیدگل و 35 کیلومتری شهر ابوزیدآباد، یکی از توابع شهرستان آران و بیدگل ، در دل کویر بنا شده است.

مجید نوری به معماری خاص و منحصر بفرد این قلعه اشاره کرد و گفت: قلعه کرشاهی دارای معماری تدافعی و به همراه دیوارهای دفاعی به وسعت 8 هزار مترمربع است و در ساخت آن از خاک شن دار دامنه کوه های اطراف استفاده شده است که هیچ نوع تزئینی به جز رج چینی خشتی برج و باروها در آن پیدا نمیشود.

وی بیان کرد: بنای این قلعه به شکل مربع و طول هر ضلع آن 210متر است.

 نوری در ادامه اضافه کرد: این قلعه تاریخی دارای 5 برج اصلی و ده ها برج فرعی و همچنین خندقی در اطراف آن است که در موقع هجوم دشمنان بویژه مغول ها با آب گیری از ورود دشمنان به داخل قلعه و همچنین مناطق مرکزی ایران جلوگیری میشده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل گفت: قلعه تاریخی کرشاهی برای آخرین بار در دوران قاجار مرمت شده است و هم اکنون در حال تخریب به دست سوداگران آثار تاریخی و همچنین حوادث طبیعی است.

وی دلیل اصلی برای مرمت نشدن این بنای ارزشمند تاریخی را اختصاص نیافتن اعتبار به دلیل نداشتن مالکیت واحد دانست و گفت: ایجاد پایگاه پژوهشی و تعیین حریم، اولین گام میراث فرهنگی شهرستان آران و بیدگل برای حفظ این بنای تاریخی است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری