امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۱۰۷۵۴
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۲
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
بازسازی خانه های تاریخی
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل از آغاز عملیات بازسازی خانه تاریخی شاکر واقع در مرکز این شهرستان خبر داد.
خانه باغ شاکر آران و بیدگل بازسازی می شود

خبرگزاری آران و بیدگل نیوز ( abnews.ir ): مجید نوری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ای بی نیوز افزود: بازسازی این خانه تاریخی با مبلغ 300 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی شامل اجرای اندود گچ و خاک، اجرای تیبای گچی ساده و قوسی ، اندود کاهگل و سیم در دیوار های حصار باغ، شمشه گیری گچی، اجرای سیم گل و اجرای ایزوگام در جبهه جنوبی بام می باشد.

وی بیان کرد: خانه باغ تاریخی شاکر با معماری خشتی و آجری شامل چندین اتاق و یک برج تاریخی با قدمت قاجاری است  در سال ۱۳۹۵ به شماره ۳۱۴۵۰ در فهرست اثرهای ملی به ثبت رسیده است.

به گزارش ای بی نیوز، خانه باغ شاکر یکی از زیباترین اثرهای فرهنگی- تاریخی شهرستان آران و بیدگل است که در اوایل دوره قاجار منطبق با اصول معماری سنتی مناطق کویری، در زمینی به مساحت تقریبی ۶۶۰۰ متر مربع و با فرم هندسی ذوزنقه طراحی و احداث شده است و در سال ۹۶ به عنوان برترین اقامتگاه بوم گردی استان اصفهان معرفی شده است.

نوری همچنین از بازسازی خانه تاریخی شیخ السلام دربندی در آران و بیدگل خبر داد و گفت: با توجه به فرسودگی گسترده بنای یاد شده و پس از مراحل آواربرداری، عملیات بازسازی بنا با همکاری شهرداری آران و بیدگل آغاز شد.

وی تصریح کرد: با توجه به پلان معماری اولیه و الحاق املاک همجوار به این بنا شاهد بازسازی به شکل معماری اولیه بنا خواهیم بود و پس از اتمام عملیات بازسازی خانه تاریخی شیخ السلام دربندی به کاربری اولیه خود مدرسه شیخ السلام باز گردانده می شود.

وی اظهار کرد: خانه تاریخی شیخ السلام دربندی به شماره ۱۴۹۱۰ در ۱۶ اسفند ماه سال ۸۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

نوری پیش تر از اختصاص 6 میلیارد ریال اعتبار استانی جهت بازسازی 25 اثر تاریخی شهرستان آران و بیدگل و پیگیری عملیات بازسازی خانه اسماعیلی، عصارخانه، خانه باغ شاکر، خانه مقصودی و امامزاده عباس (ع) علی آباد با پرداخت مبلغ 80 تا 300 میلیون ریال به ازای هر اثر خبر داده بود.

به گفته وی 500 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی شناسایی شده در شهرستان آران و بیدگل وجود دارد که 132 مورد آنها در فهرست اثرهای ملی ثبت شدند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری