امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۱۰۹۳۵
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی (ع)؛
آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی (ع) یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری مذهبی آران و بیدگل به شمار می رود. با بررسی معماری آن از گذشته تا امروز ، از شگفتی های معماری آن اطلاع پیدا می کنیم.
بررسی معماری آستان مقدس حضرت محمد هلال(ع) ، از گذشته تا امروز

خیرگزاری آران و بیدگل نیوز (abnews.ir): آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علی (ع) واقع در شهرستان آران و بیدگل ، که امروزه مجموعه ای متشکل از بقعه و بارگاه ، صحن و رواق ها ، مساجد و گلزار شهداست و در زمان وفات حضرت به صورت سردابه ای بوده که بر روی آن بنای مختصری ساخته و صندوقی چوبی به جای قبر در وسط آن قرار داده بودند.در طول تاریخ در جهت بازسازی حرم از طرف مردم ، تلاش هایی صورت گرفته است که بخش اعظم معماری سنتی این بنای با شکوه به دوران سلجوقیان و صفویه تعلق دارد و از طرف طبقات مختلف برای حفظ و مرمت و توسعه حرم سعی بلیغ و کوشش پیگیر مصروف شده است، اما وسعت، حجم و نوع اقدامات انجام شده در سالهای پس از انقلاب ، با هیچ یک از دوران قبل از خود قابل مقایسه نیست.

بررسی معماری آستان مقدس حضرت محمد هلال(ع) ، از گذشته تا امروز

در طول سال های اخیر، اقداماتی در زمینه احیا و بازسازی بناهایی چون صحن جنوبی ، رواق ها ، سردر ورودی ، هشتی ، کتابخانه ، موزه شهدا ، مجمع قاریان و حافظیان هلال ، آیینه کاری ایوان شمالی ، زیباسازی گلزارشهداء ، سرویس بهداشتی مجهز و … انجام شده است و برای رفاه و آسایش هرچه بیشتر زائران مساحتی بالغ بر 5000 متر مربع برای ایجاد فضاهای فرهنگی ، خدماتی و عبادی در دست احداث است.

فضای داخلی حرم مطهر
فضای حرم از کف به صورت 8 ضلعی است که در ارتفاع چهارمتری به شکل دایره می شود و جداره درونی ساقه گنبد را تشکیل می دهد. سقف از طاق بند های کوچک مقرنس و آینه کاری شده توسط متخصصان ونیزی در دوران زندیه می باشد و جداره بیرونی آن کف گنبد است.

بررسی معماری آستان مقدس حضرت محمد هلال(ع) ، از گذشته تا امروز

شبستان آیت الله عاملی
این شبستان دارای 15 گنبد شکیل با پوشش های تزئینی داخلی بر سطح کاربندها و رسمی بندها در زیر سقف ها با محوریت نام مبارک خدای تعالی و وجود گنبدهای اطراف ، اسامی مقدس چهارده معصوم (ع) را در ذهن بینندگان تداعی میکند.
وجود 72 ستاره کاشی کاری شده در سقف مرکزی به یاد شهدای کربلا و 12 پنجره اطراف شبستان یادآور 12 خورشید امامت و ولایت و 5 در ورودی اطراف مجموعه،نمایانگر پنج تن آل عبا (ع) ، همگی از توجه سازندگان بنا به اندیشه های دینی حکایت دارد.
مجموعه ای از هنرهای تزئینی شامل طراحی ،خطاطی ، کاشیکاری ، طرح های هندسی و اسلیمی با رسمی بندی ، طاق نما سازی ، ترنج بندی و اجرای شمسه های مختلف در این بنا دیده می شود.
مقرنس های سقف در نهایت ظرافت و زیبایی با استفاده از آیات قرآن در قطار بندی های اطراف گنبد ، لوزی های منظم ، مزین به اسامی جل جلاله ، ستاره های چهار پر و مثلثات باریکه ، بر شکوه و عظمت این شاهکار معماری می افزاید..
تمام نیروهای هنری و صنعت معماری در آرایش و تزیین سردرهای ورودی پنجگانه سقف به کار رفته و جلوه بدیعی به انی بنا داده که با روح مذهبی حاکم بر این ساختمان دیدنی هماهنگی دارد.

ضریح و صندوق
ضریح اول ، ضریحی چوبی بوده که در سال 1330 شمسی ساخته و بر روی صندوق چوبی مضجع منوّر نصب شده است که با توجه به شأن و مقام فرزند بلافصل مولای متقیان ، هیأت امناری آستان تصمیم به ساخت ضریحی مناسب جهت این بارگاه ملکوتی میگیرد.

بررسی معماری آستان مقدس حضرت محمد هلال(ع) ، از گذشته تا امروز

ضریح دوم به صورت مکعب ، از جنس طلا و نقره به ابعاد ( 2 در 3 در 2.5 متر) ، که با نهایت ظرافت و مهارت از سوی هنرمندان اصفهانی ساخته شده است. در کتیبه اطراف ضریح آیات سوره انسان ، حکاکی شده و اشعاری در مدح حضرت محمد هلال (ع) ، سروده شاروان سید شهاب موسوی آرانی بر شکوه و عظمت آن می افزاید.

گنبد و مناره
مشخص ترین نماد مضجع شریف حضرت محمد هلال بن علی (ع) ، گنبد تربی شکل ، با کاشی های معرقِ هفت رنگ آن است که از دوردست شهر قابل رویت بوده ، سلام و درود بیکران مجاوران و زائران حضرتش را نثار مدفن پاک وی می کند. در این مجموعه 10 مناره وجود دارد که دو گلدسته ی بلند آستانه در دو طرف ایوان به صورت قرینه ساخته شده و گنبد و ایوان جنوبی را در وسط خود قرار داده است.ساختمان گلدسته ها همچون گنبد از دو پوشش گچ و آجر و کاشی کاری است. به نظر کارشناسان ترکیب کلی گنبد و گلدسته ها نمونه و نظیر ندارد.

بررسی معماری آستان مقدس حضرت محمد هلال(ع) ، از گذشته تا امروز

رواق ها و مساجد
رواق ها ، بناهایی سرپوشیده با ارتفاع هایی مختلف ، که گرداگرد مرقد پاک و مطهر حضرت محمد هلال (ع) ساخته شده اند و چون گوهری بر آمده از دوران کهن ، در ساختار معماری حرم می درخشند.
دو رواق شرقی و غربی حرم که هریک تجلیگاه هنر اصیل اسلامی - ایرانی به شمار می روند ، در طی سالیان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، به هنر معماران معاصر ساخته و افتتاح شده است.
در جنوب درب ورودی حرم و جنوب گلزار شهدا ، مسجد اعظم آستان در دو طبقه ساخته شده است که در طول سال ، نماز جماعت و کلیه مراسم مذهبی در آن برگزار می گردد.

بررسی معماری آستان مقدس حضرت محمد هلال(ع) ، از گذشته تا امروز

صحن ها
از مرقد ، رواق ها و کفشداری ها که می گذریم ، قدم به بنای با شکوهی می گزاریم که صحن نامیده می شود و محل تجمع زائران مومن و مخلص است و اقامه نمازهای جماعت یومیه و نیز برگزاری مراسم خاص مذهبی ، اموری است که در صحن انجام می پذیرد.
صحن فعلی آستان در جلو ایوان جنوبی واقع شده است ، با وسعت حدود 3000 متر مربع در دو طبقه ، دارای غرفه و ایوان ها ، راهرو و راه پله های مناسب و 4 مناره است.

بررسی معماری آستان مقدس حضرت محمد هلال(ع) ، از گذشته تا امروز

نمای آن از پایین با سنگ مرمر سیاه و آجرنما با طراحی کتیبه های کاشی کاری شده مزین به آیات قرآن و اسماء اله و چهارده معصوم (ع) ، جلوه خاص و با شکوهی به مجموعه داده است. طرح احداث 3 سحن بزرگ دیگر در قسمت شمالی ، شرقی و غربی آستان پیش بینی شده است که در آینده به مرحله ی اجرا در خواهد آمد.

بررسی معماری آستان مقدس حضرت محمد هلال(ع) ، از گذشته تا امروز
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری