امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۱۰۹۸۰
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۰
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل؛
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل گفت: دولت تدبیر و امید از زمان روی کار آمدن تا کنون افزون بر 42 میلیارد ریال جهت بازسازی اثرهای تاریخی این شهرستان هزینه کرده است.
42 میلیارد ریال به اثرهای تاریخی آران و بیدگل اختصاص یافت

خبرگزاری آران و بیدگل نیوز (abnews.ir): مجید نوری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: رسیدگی به اثرهای تاریخی آران و بیدگل از سال 92 آغاز و مبلغ هایی مناسب از محل اعتبارهای استانی و ملی برای بازسازی نزدیک به 30 اثر تاریخی و مذهبی این شهرستان اختصاص یافت.

وی افزود: سه میلیارد و 200 میلیون ریال سال 92 ، نزدیک به چهار میلیارد ریال سال 93 ، هشت میلیارد و 700 میلیون ریال سال 94 ، 9 میلیارد و 100 میلیون ریال سال 95 ، 9 میلیارد و 50 میلیون ریال سال 96 و نزدیک به هشت میلیارد ریال در سال جاری تخصیص داده شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل اضافه کرد: خانه‌های تاریخی اکرمیان ، اکرمی ، ارباب رحیم ، کمباف ، رجبیان ، استادیان ، صابری ، باغ شاکر ، مرتضوی ابوزید آباد ، حسینی و تقوایی در یزدل ، عمارت ، باغ امین ، خانه وکیل ، ساعدی ، کاشانی ، صادقی و ارباب از جمله اماکن بازسازی شده هستند.

وی یادآور شد: 150 خانه تاریخی ارزشمند در شهرستان آران و بیدگل وجود دارد که تنها 39 باب از آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

نوری تصریح کرد: نزدیک به 10 درصد از خانه های تاریخی ثبت نشده آران و بیدگل ، در آستانه تخریب قرار دارد که از جمله می توان به خانه کرباسی ها ، قدیمی ترین خانه تاریخی این شهرستان اشاره کرد.

وی در ادامه نیز به 6 مرحله کاوش در محوطه باستانی فیض آباد آران و بیدگل اشاره کرد و گفت: این محوطه باستانی که در سال 84 ثبت ملی شده ، تنها شهر ایلخانی باقی مانده با ارگ در کشور می باشد که با مساحت نزدیک به 45 هکتار تا 700 سال پیش مورد استفاده قرار می گرفته است.

آران و بیدگل با برخورداری از 135 اثر تاریخی ، طبیعی و معنوی ثبت شده در فهرست آثار ملی در فاصله 13 کیلومتری کاشان و 215 کیلومتری شمال اصفهان واقع می باشد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری