امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۵۷۵۲
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۲
تعداد نظرات: ۲۰ نظر
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
به كوشش خانم ها : منيره ملكيان آراني و اشرف ساداتي مقدم


ويكتور هوگو: براي نابود كردن يك فرهنگ نيازي نيست كه كتابها را بسوزانيد ،كافي است كاري كنيد كه مردم آنها را نخوانند .
تاریخ هیچ تمدنی خالی از كتاب و كتابت نبوده ‌است، همه فرهنگ‌ها با كتاب آغاز می‌شوند و با كتاب رشد می‌كنند. در این میان آیین مقدس اسلام بیشترین بهره را از كتاب برده‌ است، چرا كه پیامبر عظیم‌الشأن اسلام رسالتش را با فرمان «خواندن» از سوی خداوند آغاز می‌كند و در همین فرهنگ مقدس است كه خداوند منان به قلم سوگند یاد می‌كند و معجزه‌ آخرین فرستاده‌اش را یك كتاب قرار داده‌ است.

در اهمیت نقش كتاب در تكامل جوامع انسانی همین بس كه تمام ادیان آسمانی و بزرگان تاریخ بشری از طریق كتاب جاودانه مانده‌اند.

این نشانه‌های روشن و همچنین پیشنیه فرهنگی ما یعنی تعدد كتاب‌ها و كتابخانه‌ها در عصر شكوفایی تمدن اسلامی و آثار مكتوب نام‌آوران و دانشمندان مسلمان ایرانی همه ناظر بر اهمیت كتاب و كتابخوانی است و این حقیقت را بر ما آشكار می‌كند كه آیین اسلام پرچمدار كتاب و كتاب‌خوانی در زمین است.
اسلام آغاز رسالت قرآنی‌اش را با قلم شروع می‌كند و ارزشی كه قلم و تعلیم و تربیت در قرآن دارد بر كسی پوشیده نیست‌. 
در بعضی از روایات و احادیث از كتابخانه به عنوان بوستان نام برده شده و توصیه شده است كه علم را با نوشتن و كتابت در بند كنید و زیباترین تعبیر‌، اطلاق عنوان كتاب به قرآن است
فرهنگ، محوری‌ترین برگ هویتی یک ملت محسوب می‌شود و یکی از راه‌های مهم توسعه فرهنگی اهمیت دادن به مساله کتاب، کتاب‌خوانی و ترویج مطالعه در جامعه، خصوصا در میان جوانان و نوجوانان است. در واقع از شاخص‌های مهم توسعه‌یافتگی هر جامعه سرانه مطالعه، میزان تولید و مصرف اطلاعات و کالاهای فرهنگی در آن جامعه است و بنا بر اهمیت این مساله دولت‌ها و سیاست‌گذاران برنامه‌ریزی‌هایی در این رابطه صورت داده‌اند و کتاب و کتاب‌خوانی ‌در جوامع توسعه یافته اهمیت خاصی یافته است.

در طول تاریخ نیز همواره توصیه علما و بزرگان علم و ادب بر اهمیت کتاب و مطالعه بوده است. در دین اسلام نیز توجه ویژه‌ای به این مساله شده و احادیث فراوانی از پیامبر و ائمه اطهار(علیهم السلام) در این رابطه نقل شده که حاکی از اهمیت این مساله در نزد آنان است. امروزه نیز اهمیت مطالعه در توسعه فردی و اجتماعی بر همگان آشکار شده است، لذا توجه دولتمردان و سیاست‌گذاران بر این مساله معطوف گشته است تا جایی که امروزه به مطالعه نه تنها به عنوان یک مزیت، بلکه به عنوان یک ضرورت نگریسته می‌شود.

خبرنگار پرتال خبري –تحليلي آران و بيدگل " اي بي نيوز " در هفته کتاب و کتاب خوانی سری زده  به کتابخانه آستان مقدس امامزاده محمد هلال بن علي "ع" و  پيرامون مسائل و مشكلات اين كتابخانه با آقاي نجارزاده کتابدار كتابخانه  گفتگویی را ترتیب داده است .

 
متن ذيل چكيده اي است از سخنان آقاي امير نجارزاده آراني :

كتابخانه آستان مقدس امامزاده محمد هلال بن علي "ع" در سال 1344 شمسي  به همت" ايت اله افتخار الاسلام دربندي" "حجت الاسلام و المسلمين علي تشكري "و "جناب الهيار صالح " تاسيس شد  .
در اين كتابخانه بيش از 110 هزار جلد نسخه چاپي به زبانهاي مختلف  و500 نسخه خطي ذي قيمت و صدها نسخه چاپ سنگي و همچنين مجموعه عظيمي از مجلات و نشريات موجود است كه متاسفانه به علت كمبود فضاي مناسب  بیش از نیمی از این  110هزار جلد كتاب در انبار "البته اگر بتوان نام انبار بر آن نهاد " نگهداري و  به روي هم انباشته شده است. اين كتابخانه در حدود 500نفر عضو دائم دارد و تحت نظر هيات امناي آستان مقدس امامزاده محمد هلال بن علي "ع" اداره مي شود .
كتابخانه آستان امامزاده محمد هلال بن علي "ع" يكي از كتاب خانه هاي مهم و با ارزش در سطح استان و حتي كشور مي باشد اما متاسفانه  با مشكلات عديده اي روبروست كه در ذيل به آنها اشاره مي كنيم  .

 در كتابخانه
آستان امامزاده محمد هلال بن علي "ع"حجم زيادي از  كتاب ها (قريب  به 50 هزار جلد ) در يك فضاي 250 متري به طور فشرده چیدمان شده است . بدون هيچ گونه سيستم تهويه و اطفا حريق ... كه اين شرايط نامناسب به كتاب ها آسيب زيادي مي رساند و فضا را براي كتابداران و مراجعين بسيار طاقت فرسا كرده است .

و متاسفانه در خصوص اين مساله هنوز هيات امناي آستان امامزاده محمد هلال بن علي "ع"-اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان و نهاد كتابخانه ها  هیچ اقدام موثري را انجام نداده اند .
بنده به عنوان كتابدار كتابخانه آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علي "ع" با قاطعيت اذعان مي كنم  كه وضعيت  اين كتابخانه بسيار اسف باراست .

به دلیل آنکه بسیاری از مسئولین مرتبط با کتابخوانی از مهم و ضروری بودن این امر غافل هستند در اينجا بر خود لازم مي دانم اشاره مختصري داشته باشم به فرمايشات مقام معظم رهبري حضرت آيت اله خامنه اي (مد ظله العالي ) پيرامون اوضاع كتاب و كتاب خواني در كشور .
 ايشان در سخناني فرمودند  " من هر زمان كه به ياد كتاب و وضع كتاب در جامعه ي خودمان مي افتم قلبا غمگين و متاسف مي شوم ... اگر از اين جهت هم حساب كنيد كه امروز اين ملت ، ملتي است كه در دنيا دچار ستم هاي ناشي از اعمال غرض قدرت هاي استكباري جهان است پس بايداز خودش دفاع كند كدام دفاع ملي است كه در درجه اول متكي به فرهنگ و اموزش و بينش و دانش نباشد؟
بعد ايشان مثال ساده و عميقي مي زنند كه :" اگر كسي اين جا نشسته باشد و در اتاق بغل دستش خبر و چيز تازه و حرف جديدي باشد كمتر كسي است كه طاقت بياورد اينجا بنشيند و بلند نشود سربكشد و ببيند اين اتاق بغلي چه خبر است ؟؟
همه اطراف ما را خبرهاي تازه پركرده است با اين قدر معلومات اين قدر معارف در همه زمينه ها ما چه طور حاضر نيستيم سرك بكشيم و نگاهي بكنيم و ببينيم چه خبر است  و در اين دنياي معارف چه مي گذرد ؟راهش اين اين است كه كتاب بخوانيم هر كسي كه كتاب بخواند از بخشي از معارف موجود عالم از خبرهايي كه در دنيا هست از چيزهايي كه بوده است حتي از انچه كه در همه زمينه ها خواهد بود مطلع خواهد شد بنا بر اين بايستي كتاب خواني را براي خودمان عادت قرار بدهيم ...

كتاب مقوله بسيار مهمي است البته من به كارهاي هنري تصويري تلويزيون سينما يا از اين قبيل چيزها خيلي اعتقاد دارم اما كتاب نقش مخصوصي دارد و جاي كتاب را هيچ چيزي پر نمي كند كتاب را بايد ترويج كرد ....مردم بايد به كتاب خواني عادت كنند و كتاب وارد زندگي شان بشود ...اگر تعداد كتاب زياد شد اگر كتاب در همه موضوعات مورد نياز بود اگر مردم توانستند سوال ها و استفهام هايشان را در كتاب بيابند و به كتاب مراجعه كنند يك عالم ديگر و ماجراي ديگر خواهد شد .هرجا كه با كتاب سرو كاري هست مي بينيد كه از لحاظ كيفيت روحي و وضع فكري نسبت به آن جايي كه اين وضعيت وجود ندارد تفاوت محسوسي هست "

حال با توجه به اهميت كتاب در منظر رهبر فرزانه و نقش  مهم كتاب و كتاب خواني  سوالي كه مطرح مي شود اين است كه مسئولين شهرستان براي رشد و تعالي كتابخانه ها چه اقداماتي  را انجام داده اند ؟ و براي تمام كساني كه دلسوز اين غذاي روح و فرهنگ مردم هستند چه گام هايي  را برداشته اند؟
زماني رئيس اداره فرهنگ و ارشاد با بنده تماس گرفتند و گفتند : براي بازديد كتابخانه هاي شهرستان به بخش ها و روستاهاي اطراف مي روم شما هم بيائيد چيزي كه در اين بازديد شديدا جاي تاسف و  بسي ناراحتي داشت اين بود كه : كتابخانه اي را در يك روستا احداث كرده بودند از لحاظ ساختماني به روز و بزرگ ولي تمام  كتاب هاي موجود در اين كتابخانه به پنج هزار جلد نمي رسيد كه بيش از دو هزار جلد ان هم تست ها وآزمون هاي كنكور بودند .همچنين  كتابخانه را در بيرون روستا احداث كرده بودند و هيچ گونه استقبالي هم ازآ ن نشده بود.


سوال بنده از مسئولان و هيات امناي آستان اين است كه با توجه به محوريت و مركزيت آستان و كتابخانه كه در مركز شهر قرار دارد و پايگاه خيل عظيمي از مردم است و مهمتر اين كه با اين حجم زياد كتاب و نسخ خطي و سنگي  و چندين هزار دوره مجلات ادواري صحافي شده در اين بيست سال گذشته چه قدمي برداشته اند :
1-  اينكه كتابخانه آستان حداقل امكانات را ندارد .
2-  اينكه كتابخانه با تعداد زیادی مراجعه کننده يك سالن مطالعه كوچك هم ندارد.
3- اینکه  بيش از 60 هزار جلد از كتاب هافقط و فقط به علت عدم فضاي كافي در بيغوله اي به روي هم انباشته شده است و طعمه موش ها می شود .
4- اینکه كتاب هاي خطي كه سرمايه معنوي شهر هستند در يك دولابچه 2 متر در نيم متر انباشته شده است .
5-  اینکه آلوده بودن هواي كتابخانه به دنبال  عدم تهويه مناسب باعث شده مراجعه كنندگان  بيش از نيم ساعت نتوانند در اين مكان دوام بياورند و دچار سردرد و تنگي نفس شوند.
6- اينكه تمام بخش ها و قسمت هاي آستان امامزاده داراي كولرهاي گازي هستند و حتي در اتاق هاي كوچك هم كولر هاي گازي نصب شده ولي كتابخانه آستان مقدس دو كولر آبي دارد كه  آن هم براي فضاي اين چنيني اصلا كفاف نمي دهد .

بنده به عنوان عضو كوچكي از خانواده بزرگ فرهنگ و كتاب و كتاب خواني اولا از تمام مراجعين و اعضاي كتابخانه آستان مقدس حضرت محمد هلال بن علي "ع" پوزش مي طلبم چرا كه آن طور كه باید و شاید نتوانستيم به آنها خدمات بدهيم و حداقل هاي خدمات كتابخانه ای  هم از اين بزرگواران سلب شده است ولی اميدوارم كه مسئولين شهرستان دغدغه فرهنگ كتاب و كتاب خواني و نقش آن را در مسير كمال تمدن بشري بشناسند و قدم هاي شايسته  ای را در اين زمينه بردارند.
 


نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۰
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۶
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
1
3
باسلام خود آستان وقتی درمعرض نابودی وبی توجهی یکسری افراد بی تجربه که چندوقتی است هیچ اقدام موثری انجام نداده اند چه نگرانی برای نابودی نسخ کتابهای ذی قیمت دارید لذا اینجا اقایان امینی که توسط اداره اوقاف معرفی میشوند بهتراست که نظاره گر این فجایع باشند وهریکی دوهفته پولهای این امامزاده را باین طرف وانطرف نبرند تاجهت این اماماده هزینه شود نه اینکه خدامیداند این نذورات ووووبه کجا برده میشود
همشهري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
1
2
واقعا ...؟؟؟ از شكل ظاهريش كه اوضاع كتابخونه خوبه؟؟ حتما انبار كتابخونه داغونه ...
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
1
1
با سلام مگر نشخه های خطی این کتابخانه در کتابخانه اشکبری در قم نگهداری نمی شود؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
1
2
با تشكر از تمامي عوامل پرتال كه به فكر فرهنگ كتاب خواني هستند ...در جامعه اي كه اي همه نسخه هاي خطي و سنگي داره ادم متاسف ميشه وقتي اين چيزها را ميشنوه ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
1
0
از تلاشهای اقای نجازاده تقدیر وتشکر می شود
امیر سحابی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
1
0
سلام
از تلاش های دوستان کتابخانه من جمله امیر نجارزاده
حیف انبار را عکاسی نکردید
خدمتگذاران همیشه با نگرانی هر روز را به سر میکنند نکند آن انبار اتش بگیرد
دغدغه امیر نجارزاده و اعضای کتابخانه را سال هاست میفهمیم ، صدایمان جایی نمیرسد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
جناب اقای سحابی خودتان را نخود هر اشی نکنید هرکجا تو اران و بیدگل خبری می شود رد پای شما هستد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
0
2
باسلام.بنده سالهاست که جناب نجارزاده را میشناسم واز کسانی است که همیشه دغدغه کتاب وکتابخوانی را داشته اند وباهمت وجدیت پیگیر کارهای کتابخانه بوده اندوهمیشه باتعصب خاصی خواهان گسترش وپیشرفت کتابخانه آستان هلال بن علی بوده اند.امیدواریم که موفق وپیروز باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
0
1
باسلام.بنده سالهاست که جناب نجارزاده را میشناسم واز کسانی است که همیشه دغدغه کتاب وکتابخوانی را داشته اند وباهمت وجدیت پیگیر کارهای کتابخانه بوده اندوهمیشه باتعصب خاصی خواهان گسترش وپیشرفت کتابخانه آستان هلال بن علی بوده اند.امیدواریم که موفق وپیروز باشند
حسین خادم پور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
1
2
با سلام. نظر به اینکه بنده هم مانند آقای نجارزاده یک کتابدار هستم دغدغه های ایشان را درک می کنم و با مسائل بغرنج این کتابخانه که از کتابخانه های بزرگ استان است آشنایی دارم و......................... کار به جایی رسیده که مردم هیچ رغبتی برای رفتن به این کتابخانه از خود نشان نمی دهند. امیدوارم در آینده ای نزدیک شاهد دگرگونی در سیستم مدیریت و بهره وری این مکان باشیم.
از زحمات آقای نجارزاده که تمام همتشان مربوط به مسائل حوزه کتابخوانی است تشکر میکنم
دلواپس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
0
4
واقعا متاسفم. اينهمه درآمد امامزاده صرف کارها و امورات بی اهمیت می شود. ولی وضعیت مرکز مهم فرهنگی آن اینقدر تاسف بار است. ......... به جای صرف هزینه های زیاد در مواردی مثل افطاری ماه رمضان و مسایل دیگر به داد سرمایه های ارزشمندی که گذشتگان به ما سپرده اند باشیم.
محسن سلطا ن محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
0
4
بنده مطالب منتشره در زمینه کتابخانه آستان مقدس امام زاده هلال (ع) راخواندم وقصد تایید ویا رد مطالب را هم ندارم ولی حداقل اقداماتی که برای دریافت وحفظ وثبت این همه کتاب به خصوص کتابهای خطی توسط مدیر این کتابخانه آقای علی محمد سلطان محمدی انجام شده است باید بیان میشد وگرنه امروز شاید چیزی به اسم کتابخانه وکتب خطی وجود نمیداشت .البته این مطالب را نه با خاطر نسبتم با مدیر کتابخانه بلکه به عنوان کسی که حداقل از شرایط ان داشتم را بیان کردم .شاید در طول سالهای قبل دیدگاهای مثبتی هم نسبت به کتابخانه وجود نداشته است وباید از طرف مسئولان مربوط به این امر توجه شده ومیشد . یاعلی
کتابخوان وعلاقه مند به کتاب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
0
4
لازم است از زحمات کسانی که در جهت تهیه کتاب برای این کتابخانه زحمت زیادی کشیدن به خصوص اقای سلطان محمدی تشکر کنیم.
مطلع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۵
0
5
کتابخانه هلال را آقای علی محمدسلطان محمدی احیا نمودند و دانه دانه کتاب های خطی به همت ایشان جمع آوری گردیده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
0
3
به عنوان یکی از اعضای کتابخانه و مطلع از امور ان عرض میکنم که تمام نسخ خطی توسط هیئت امنای استان و کتابخانه ی ملی ایران به کوشش دکتر حبیب الله عظیمی میکروب زدایی و از انها میکرو فیلم تهیه شده است. و در سال جاری توسط استاد اشکوری فهرست نویسی شده و نسخ ان در غالب کتابی در حال چاپ است .
unknown
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
2
3
مطلع هستم جهت جلوگیری از اسیب اتش سوزی سیستم اطفا حریق در چند سال اخیر توسط اقای مرادپور تهیه و در مخزن و در بیقهی واحد ها نصب گردیده است. ضمنا کتابخانه هر سال با پرداخت هزینه ی گزافی تحت پوشش بیمه ی ایران می باشد.نگران نباشید.
و در خصوص احداث کتابخانه هیئت امنای استان اقداماتی از قبیل تهیه نقشه و اماده سازی و گود برداریه زمین ساختمان ان انجام داده است و هزینه بر اورد شده ی این پروژه حدودا حداقل 2 میلیارد تومان بر اورد شده است و نیازمند خیر و بانی است .... شما هم بجای اغتشاش افکار عمومی خیر و بانی پیدا کنید. با سپاس
معلم باسابقه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۷
1
3
این کتابخانه را 10سال پیش دیدم وشما که این خبر را دادید تحریک شدم و رفتم دوباره دیدم .واقعا کتابخانه مرتب شده است. انواع مجلات قدیمی که همه صحافی شده است .مجلات جدید . دستش درد نکند ماشااله سلطان محمدی که رایگان کار میکند واورا اینگونه موردحمله قرار میدهید .به خدا بی انصافی است
باز باران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۸
0
1
باسلام: بنده از اقاي ماشالله سلطان محمدي و اميرنجارزاده تشكر ميكنم.اين عزيزان هردو سالهاست از روي كتابها غباروبي ميكنند .پيشنهاد ميكنم همچون مراسم غباروبي از حرم مطهر مراسمي هم براي غباروبي از كتابهاي كتابخانه برگزار نمايند.مداحان ما هم نوحه اي بر بي فرهنگي مردم بخوانند و همه ما در اين مرثيه سخت بگرييم كه در اين فاجعه همه مقصريم .فرهنگيان ما كه ترويج فرهنگ نميكنند و بي فرهنگهاي ما كه نيت كسب فرهنگ نميكنند.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۳۰
0
0
ضمن سلام و عرض ادب باید متذکر شد در جامعه ای که مسولین اون به فکر کارهای پوپولیستی هستند انتظاری نمیشود داشت که فرنگ و علم شکوفا شود مسولین شهری ما تا به امروز فقط دم از فرهنگ و علم زده اند و بنده بشخصه هیچ گونه فعالیت زیرساختیی از این بزرگواران در این زمینه ندیده ام انتظار تخصیص بودجه برای کتابخانه بماند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۵
0
0
انشااله دردی از درد های کتاب خانه و کتاب خوانی دوا بشه
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری