امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۷۰۰۹
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
هفتمین هم‌اندیشی فرهیختگان حوزه و دانشگاه شهرستان دارالشهدای آران و بیدگل، 12 فرورودین‌ماه برگزار می‌شود.
آران و بیدگل نیوز: هفتمین نشست هم اندیشی فرهیختگان حوزه و دانشگاه شهرستان آران و بیدگل، امسال در ۱۲ فروردین ماه، همزمان با روز جمهوری اسلامی برگزار خواهد شد. این نشست که از چندی پیش هر ساله در روزهای نوروز برگزار می‌شود، با هدف گرد هم آوردن نخبگان و فرهیختگان شهرستان تشکیل می‌شود.

در آستانه‌ی برگزاری این نشست با جواد دهقانی، در مورد برنامه‌ها و اهداف برگزاری نشست هفتم به گفتگو نشسته‌ایم. دهقانی دبیر هفتمین نشست هم اندیشی فرهیختگان آران و بیدگل است و سال‌های گذشته نیز همین سمت را بر عهده داشته است.

امسال با توجه به نامگذاری سال ۹۵ به عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» چه برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده شده است؟

مقام معظم رهبری در دیداری که در اواخر سال ۹۴ با اعضای مجلس خبرگان داشتند، به سه موضوع شتاب علمی، فرهنگی و اقتصاد مقاومتی اشاره کردند. در این دوره از نشست‌های سالانه‌ی فرهیختگان نیز توجه ویژه‌ای به جهت دادن برنامه‌ها در این سه محور داشته‌ایم. خصوصا اقتصاد مقاومتی که مهم ترین موضوع روز کشور است و باید توجه همگانی به تحقق آن معطوف شود.

تا کنون چه تدارکاتی برای برگزاری هر چه بهتر این نشست در نظر گرفته‌اید؟

با توجه به این که این نشست عنوان هم اندیشی نخبگان را به خود گرفته است، جلساتی با روسای حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های آران و بیدگل داشته‌ایم تا برگزاری همایش هر چه موثرتر انجام می‌شود. همچنین انجمن های مختلفی از جمله حافظان محیط زیست و زمین شناسی در اجرای برنامه های نشست همکاری می کنند.

در کل در این نشست، تا به حال چند سخنرانی در مورد بهره برداری از ظرفیت‌های کویر، صنعت گردشگری و ظرفیت‌های آران و بیدگل در آن و معرفی موقعیت‌های اقتصادی برای فعالیت فعالان این عرصه نهایی شده است. علاوه بر این نمایشگاهی از ظرفیت‌های گردشگری شهرستان نیز تدارک دیده شده است تا معرفی مختصری از زیرساخت‌ها و زمینه‌های رشد این صنعت در آران و بیدگل صورت گیرد.

در مورد افراد و مهمانانی که در این نشست شرکت می‌کنند توضیحاتی می‌فرمایید؟

مهمانان اصلی این نشست فرهیختگان آران و بیدگل هستند. در واقع مقصود اصلی برگزاری چنین نشستی گرد هم آمدن نخبگان شهرستان و تعامل آنان با یکدیگر است تا از رهگذر آن در مورد پیشرفت و حل معضلات و مشکلات شهرستان چاره اندیشی شود.

در کنار این از مهمانان ویژه‌ای از جمله رسول زرگرپور، استاندار اصفهان، عباسعلی منصوری نماینده کاشان و آران و بیدگل در مجلس و سید جواد ساداتی نژاد نماینده‌ی منتخب شهرستان نیز دعوت به عمل آمده است و پیش بینی می‌شود در همایش حضور داشته باشند.

اگر ممکن است در مورد قدمت و هدف برگزاری این نشست‌ها توضیح دهید.

سلسله نشست‌های هم اندیشی فرهیختگان حوزه و دانشگاه آران و بیدگل از سال ۸۷ با نظر آیت الله موسوی، امام جمعه‌ی آران و بیدگل آغاز شد. در نشست‌های نوروزی اصلی ترین هدف دید و بازدیدی نوروزی است تا نخبگان شهرستان یکدیگر را ملاقات کنند و تعاملی بین آنان شکل گیرد. این موضوع وقتی به پراکندگی نخبگان شهرستان در شهرهای دیگر کشور توجه کنیم، بسیار ضروری به نظر می‌رسد. زیرا برخی از این افراد گاهی چندین سال است که از شهرستان دور بوده‌اند و با مشکلات و مسائل روز آن آشنایی زیادی ندارند.

آن طور که بازخوردهای به دست آمده از همایش‌های گذشته نشان می‌دهد، همین ملاقات‌ها و گفتگوهای پیرامون جلسه باعث شده خیرات بسیاری برای شهرستان به دست آید. از این رو قرار است در حاشیه‌ی نشست هفتم نشریه‌ای با موضوع بررسی دستاوردهای نشست‌های گذشته منتشر شود…

البته ما از چند دوره قبل قصد تاسیس دبیرخانه‌ی دائمی برای این نشست‌ها را در نظر داشته‌ایم که متاسفانه هنوز این محقق نشده است. پیش بینی می‌شود با تحقق این هدف فرهیختگان و نخبگان به عنوان بازوان مشورتی مدیران بهتر شناسایی شوند و بتوان از نظرات آنان برای ارتقای عملکرد دستگاه‌های اجرایی بهره برد.

تاسیس این دبیرخانه از سوی امام جمعه‌ی شهرستان به دستگاه‌های مختلف از جمله فرمانداری و دانشگاه‌ها محول شده بود ولی متاسفانه در تغییر و تحول مدیریت‌ها به جایی نرسید. با این حال اخیرا این تصمیم اتخاذ شده که إن شاءالله دبیرخانه‌ی دائمی نشست فرهیختگان در دفتر امام جمعه محترم ایجاد شود تا در طول سال فعالیت آن ادامه داشته باشد.

نشست امسال با روز زن و میلاد حضرت زهرا(س) نیز قرابت زمانی دارد. در این مورد برنامه‌ای برای اجرا در همایش پیش بینی شده است؟

بله! همایش ۹۵ کاملا تحت الشعاع این میلاد فرخنده قرار دارد و در برنامه‌های آن تجلیل از بانوان نخبه‌ی شهرستان نیز گنجانده شده است. قرار است در همایش از چند تن از بانوان نخبه‌ی شهرستان، از جمله خانم ریحانه مبینی ورزشکار آینده دار دومیدانی و دو تن از بانوان قرآن پژوه فعال در حوزه‌های علمیه‌ی آران و بیدگل تقدیر شود.

از رهاورد برگزاری این نشست‌ها، تاکنون مجموعه‌ای برای شناسایی نخبگان و فرهیختگان شکل گرفته است؟

در حال حاضر بانک اطلاعاتی از نخبگان آران و بیدگل وجود دارد، منتها هنوز ناقص است و باید به دنبال کامل کردن آن باشیم. امیدواریم با ادامه‌ی برگزاری این نشست‌ها، افراد دیگری معرفی و به بانک اطلاعاتی افزوده شوند تا در جهت پیشرفت هر چه بیشتر شهرستان بتوان از آن بهره برد.

البته به خاطر محدودیت‌هایی که برخی افراد در مورد اعلام اطلاعات خود دارند، گردآوری بانک اطلاعاتی جامع بسیار دشوار است. با این وجود از شش نشست گذشته اطلاعاتی از ۱۵۰۰ نفر که در نشست‌ها شرکت کرده‌اند جمع آوری شده است و باید کامل تر شود. شبکه سازی و ارتباط متقابل در بین نخبگان یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید در ادامه‌ی کار مورد توجه باشد.
دهقانی ، ارائه گزارشی از نتایج نشست های قبلی همچنین برپایی نمایشگاه دستاوردهای علمی –پژوهشی دانشگاهها وموسسات آموزش عالی شهرستان،شعر خوانی دوتن از شاعران فرهیخته اقای یاسر مهر آبادی و سرکارخانم باختر،توزیع بسته فرهنگی ،برپایی نمایشگاه جاذبه های کردشگری شهرستان آران وبیدگل را از دیگر برنامه های جانبی این نشست علمی برشمرد و اذعان داشت: تجلیل از تنی چند از فعالان گردشگری شهرستان و بخش نهایی این نشست یکروزه نخبگان و فرهیختگان آران وبیدگلی خواهد بود.
به پایه این گزارش ، هفتمین هم اندیشی فرهیختگان حوزه و دانشگاه شهرستان آران و بیدگل، به همت دفتر امام جمعه، ستاد برگزاری نماز جمعه و فرمانداری این شهرستان و همکاری دانشگاه‌های پیام نور، جامع علمی کاربردی ، دانشگاه آزاد اسلامی، پردیس بین الملل علوم پزشکی و همچنین اداره آموزش و پرورش،بنیاد شهید وامورایثارگران اداره تبلیغات اسلامی، شورای اسلامی شهر و شهرداری آران و بیدگل، اداره‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز حوز‌ه‌‌های علمیه امیر‌المومنین(ع)، المهدی(عج)، حضرت زینب (س) و حضرت فاطمه زهرا (س)خواهران اداره مخابرات آران وبیدگل ،اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری آران وبیدگل وهمکاری پورتال خبری آران وبیدگل"ای بی نیوز" برگزار می‌شود .

جواد دهقانی دبیر این همایش از تمامی دلسوزان ،نخبگان و فرهیختگان حوزه ودانشگاه شهرستان برای حضور باشکوه دراین همایش وارایه نقطه نظرات ارزشمند خویش دعوت بعمل آورد


نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۰
0
0
واژه فرهیخته از بس تو این مراسمها تکرار شده که بخاطر بی مسما بودن آن، بار معنائی این کلمه ضعیف شده و ملالت آور گردیده است. لطفا در بکاربردن چنین واژيگانی دقت کنید.
فارسی را با پشتوانه عقلانی آن پاس بدارید
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری