امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۸۴۱۵
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۶
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
ماه محرم اباعبد الله الحسین(ع)آغاز شد و همه در تکاپویند تا عزای سالار شهیدان باشکوه تر و مقبول تر از گذشته اقامه شود.
آران و بیدگل نیوز - حبیب‌الله محمدی: ماه محرم اباعبدالله الحسین(ع) آغاز شد.کوچه و خیابان‌های شهر ما سیاهپوش شده است و بیرق عزا و ماتم بر سر در خانه‌ها خودنمایی می کند. همه در تکاپویند تا عزای سالار شهیدان باشکوه تر و مقبول تر از گذشته اقامه شود.

چگونه عزاداری کنیم؟! (1)

شروع ماه محرم آغاز فصل تجديد پيمان و تازه نمودن عهد با انساني است كه از همه امكانات و توانايي‌هاي موجود ياري گرفت، تا اسلام اصيل را احيا كند و از بروز شكاف در كامل‌ترين دين الهي ممانعت به عمل آورد. پيام نهضت عاشورا و سرخي خون شهداي كربلا در طي قرون گذشته علاوه بر اينكه رنگ كهنگي و قدمت به خود نگرفته است، بلكه بالعكس نفوذ بيشتري در عمق وجود انسان‌ها يافته است به همين مناسبت كه هر سال با شكوهتر از پارسال در روزهاي عزاداري سالار شهيدان فطرت‌هاي حقيقت جو و آزاده با شور و حرارت فراوان به تشكيل تجمع‌هاي سوگواري، مجالس عزا و دسته‌هاي سينه‌زني دست مي‌زنند و با سرلوحه قرار دادن شعارهاي اصل نهضت عاشورا در نقاط مختلف جهان، با همه قوا بر عليه ظلم و ستم جهاني قيام مي‌كنند.
با برپايي هيئت‌هاي عزاداري و سوگواري ياد و خاطره سالار شهيدان در دل‌ها و جان‌ها زنده می شود، دركنارش به اين نكته نيز باید توجه داشت كه چارچوب‌هاي شرعي و عرفي اين مراسم‌ها و حركت‌ها نيز به طور جدي بايد لحاظ گردد. نشر فرهنگ عاشورايي اگر از مسير نادرست و غير صحيح صورت گيرد قطعا بازتاب‌هاي ناخوشايند و پيامدهاي منفي به دنبال خواهد داشت. لذا بر نخبگان فكري و مذهبي جامعه لازم است تا با توجه هر چه بيشتر به اين امور و جلوگيري از وقوع انحرافات بستر را در جهت اشاعه و نشر شعارهاي اصيل نهضت كربلا فراهم كنند.

چگونه عزاداری کنیم؟! (1)

به لحاظ حضور همگانی و عمومی مردم در مراسم عزاداری و گستردگی و عظمت این حرکت مردمی و حضور خودجوش همه ی اقشار، باید نکات خاصی مورد توجّه قرار گیرند، تا علاوه بر حفظ خلوص و معنویت مراسم، بر شکوه و ابهت آن نیز افزوده شود. چرا که گاهی در مراسم عزاداری هیئتها و دسته های سوگوار، مسائلی مورد غفلت قرار می گیرند که نه تنها در راستای اهداف اسلام و تشیع نیست چه بسا که مخالف و در تضاد با ارزشها و اصول مکتبی و مذهبی ماست.
در همين راستا قصد داريم با نگاهي گذرا و کلی به آداب و اصول شرعی و عرفی و اجتماعی عزاداري‌هاي حسيني (ع)،قدمي هر چند كوچك در اين زمينه برداشته باشيم.
در برپایی و تشکیل هیئت و مراسم عزای حضرت سیدالشهدا چهار گروه دارای نقش و اهمیت هستند وهرکدام دارای وظایف و نقش های متفاوت هستند که در کنار هم و تواما باعث برپایی هیئت می شوند. یکی علما و فضلایی که مسئولیت تعلیم معرفت و تربیت نفوس بر عهده آنهاست. در دسته دوم مرثیه خوانها و مداحان قرار دارند. وظیفه آنها شوراندن احساس عزاداران است؛ البته شوری که در راستای آن شعور باشد. دسته سوم هم هیأت داران و دست اندرکاران مجالسند.وچهارم مردم و شرکت کنندگان در این مراسم هستند.
موارد مشترک در هر چهار عنصر برپا کنندگان مراسم روضه و هیئت ها:
1. برپایی و شرکت در مراسم با هدف قرب الهی وتزکیه نفس وکسب معرفت
2. ترویج شعائر و فرایض اسلامی و دوری از خرافات وبدعت ها
3. رعایت احترام یکدیگر به ویژه کودکان
4. رعايت اخلاص ودوری از ریا وخودنمایی
5. برنامه ریزی منظم و استفاده کامل و مطلوب از زمان واستفاده از همه ظرفیت ها

ادامه دارد....

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری