امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۸۴۴۵
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۸
تعداد نظرات: ۶ نظر
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
آیین سنتی عزاداری محرم در آران و بیدگل شامل بی‌نظیرترین شیوه‌های سنتی عزاداری و ابراز علاقه مردم این دیار کویری به اهل بیت عصمت و طهارت است.
آران و بیدگل نیوز - حسین منصوری: شهرستان آران و بیدگل با بیش از 120 هیات مذهبی، عزاداری‌هایی با انواع دسته‌های سقایی، سینه زنی، زنجیر زنی و سنج زنی دارد و در هر محله هیات‌های عزاداری یکی از انواع سینه زنی یا زنجیر زنی را انجام می‌دهند در این بین هیات سقایی اختصاص به محله «درب مسجد قاضی» در آران و محله «مختص آباد» در بیدگل دارد و سنج زنی نیز تنها در انحصار محله میدان کوچک در آران است.

آیین‌های محرم در شهر کویری آران و بیدگل

نکته قابل تامل نوع انسجامی است که در برگزاری مراسم های عزاداری در این هیات های مذهبی وجود دارد که شاید در کمتر جایی بتوان آن را دید، جالب تر آن که هر چه به تاسوعا و عاشورا حسینی نزدیک تر شویم شور و هیجان عزاداری ها بیشتر می شود به طوری که صحن مطهر امامزاده هلال بن علی (ع) که نقطه پایان عزاداری هیات های مذهبی است شاهد حضور ده ها هزاری نفری عاشقان اهل بیت می شود.
تعزیه خوانی نیز از مراسم سنتی این شهرستان است که از زمان آل بویه تا کنون مرسوم بوده است، تعزیه خوانان معروف این شهرستان با برپایی آیین تعزیه خوانی در تکایا و محل های دیگر، واقعه کربلا را برای مردم بازگو می کنند.
سنج زنی دیگر آیین عزاداری در شهرستان آران و بیدگل است، آیین سنج زنی یا نمایش سنگ زدن گروهی درمخالفت با سپاه شمر به قصد تازاندن اسبان خود بر پیکر بی جان یاران امام حسین(ع) است.
در این مراسم، گروهی به شکل نمادین با چوب هایی که به آنها سنگ یا سنج گفته می شود به حرکت درمی آیند و اشعار خاصی را با گویش محلی قرائت می کنند.
سقاخوانی دیگر آیین سنتی آران و بیدگل است که ارادتمندان به امام حسین(ع) در حالی که با یک دست مشک آب و با دست دیگر کاسه ای در دست دارند به یاد تشنه لبان کربلا، عزاداران حسینی را سیراب می کنند.
آیین «خیل عرب» از دیگر آیین های عزاداری شهرستان آران و بیدگل است که در روزهای 11و 12محرم در شهر نوش آباد برگزار می شود.
این آیین نماد حرکت طایفه بنی اسد برای خاکسپاری پیکرهای شهدای برزمین مانده درصحرای کربلاست که درجریان آن عده ای اززنان طایفه بنی اسد که در نزدیک دشت کربلا زندگی می کردند با بیل، چوب و هر وسیله دیگر به سمت قتلگاه امام حسین(ع) و یارانش رفتند تا پیکرهای شهدا را به خاک بسپارند.
این آیین بصورت نمادین در نوش آباد اجرا می شود و در آن گروهی عزادار در حالیکه لباس سفید عربی برتن دارند، با ضربات ریتم دار نی های چوبی، اشعار موزون می خوانند و با اجرای ریتم و آهنگ خاص، سوگواری خود را در غم جانگذار شهادت امام حسین(ع) و اصحاب باوفایش به نمایش می گذارند.
مردم شهر ابوزیدآباد از توابع آران و بیدگل نیز پس از یک دهه عزاداری و سوگواری در حسینیه ها و تکایا، در صبح روز عاشورا در مراسم طوق گردانی و نخل برداری شرکت می کنند.
در روز دهم ماه محرم در بزرگترین میدان گاه کهن ابوزید آباد به نام میدان اعتمادی مراسم آیینی و سنتی برگزار می شود و مراسم نخل برداری، طوق گردانی و ذوالجناح گردانی که قدمت آن به بیش از یک قرن می رسد هنگام اجرای هریک از پرده های آیین روز عاشورا نواخوانی جمعی و سنتی در میانه میدان گاه خوانده می شود.
ازغذاهای سنتی و نذری آران و بیدگل در ایام محرم، طبخ گوشت و لوبیاست که در روزهای عزاداری، عده ای از مردم با این غذا اطعام می شوند.
مردم آران و بیدگل در شب تاسوعا دیگ های نذری نوعی حلوا که به زبان محلی به آن ترحلوا می گویند را برپا می کنند و پای این دیگ ها، حاجت می طلبند.
صبحگاه، عزاداران با این ترحلوا و نانی که مردم روز تاسوعا به نام حضرت ابوالفضل العباس (ع) می پزند و به آن نان عباس علی می گویند پذیرایی می شوند.
آن چه امروز شهرستان آران و بیدگل را به مردم ایران و جهان شناسانده است تنها کویر مرنجاب، شهر اویی نوش آباد ، چاله سنبک و ده ها جاذبه خدادادی دیگر آن نیست بلکه سبک عزاداری خالصانه آنان نیز مورد توجه مردم سایر نقاط کشور و جهان قرار گرفته است.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
2
0
هیات سقایی در بیدگل متعلق به هیئت علی اکبری خانقاه محله درب مختص آباد است.اصلاح شود.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
1
1
1-هیت سقایی بیدگل مربوط به هیت علی‌اکبری درب مختص آباد است که روز اول محرم در کوچه‌ها و بازارها خبر آمدن محرم را اعلام می کند بنیانگذار این هیئت مرحوم میرزا فرج الله صدیقیان معروف به واصف بوده است که مداح اهلبیت بوده و دیوان شعرش هم به چاپ رسیده است . هیئت سقایی مربوط به محله توی‌ده نیست لطفا اصلاح نمایید.
2-هیئت سنج‌زنی در بیدگل مربوط به محله جاج عبدالصمد بود که عصر تاسوعا برگزار می‌شد و چند سالی است که به علت اینکه عده‌ای گفتند این نوع سبک عزاداری قدری سبک است و حالت حزن و اندوه ندارد دیگر برگزار نشد .
3- هیئت دیگری که در صبح عاشورا در اکثر محلات بیدگل به صورت سینه‌زنی برگزار می‌شود هیئت شاه حسینی معروف به کربلا غوغا می باشد که دسته‌های عزاداری 20-30 نفری در محلات خود به درب منزل امواتی که سال اول فوتشان است می‌روند و با خواندن نوحه‌های ساده و قدیمی یاد درگذشتگان را گرامی‌ می‌دارند و تا ظهر عاشورا هم ادامه دارد.
علی صدیقیان بیدگلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۶
1
1
هیات سقایی در بیدگل؛ متعلق به محله درب مختص آباد است.لطفا اصلاح شود.
کرباسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۷
1
1
برنامه نام گذاری هیئت ها :
هیئت های آران طبق خط فرضی بین زیارت محمد هلال و زیارت محله بازار به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است این تقسیم در زمان قدیم که هیئت ها با هم بر سر مسائل جزئی دعوا داشتند کدام اول یا دوم باشند و.... که مثلاً حضرت عباس یا امام حسین و یا حضرت علی اکبر و.... که آقای ما مهمترین نقش را در کربلا داشته و یامورد توجه سایر ائمه بوده ویا.... جمعیت محله ما زیادتر است پس باید اول از همه و یا اخر همه و یا وقتی هیئت ما وارد حسینیه ای شد باید هیئت های رفته باشند و..... که در زمان ایت اله میرزا احمد عاملی جلسه برگزار شد که باعث این قرارداد مهم گردید که هیئت های شرق خط فرضی که هم اکنون تقریباً خیابان محمد هلال کنونی است نام هیئت های طرف شرقی نام شهیدان صحرای کربلا باشد و طرف غرب خط فرضی از زیارت محمد هلال به زیارت بازار (خیابان محمد هلال ) نام ائمه و سایر منسبوین و شهدای غیر صحرای کربلا باشند در آنزمان زیارت تازه پیدا نشده بود شاید خط فرضی تغییر می کرد ضمناً تمام زیارت ها در غرب خط فرضی بودند ومحلات محله شرقی خط فرضی جدید التاسیس هستند و دهنو هم که اسم اش ده نو است بعداز سیل و زلزله 1192 و و توسط ملاعلی و در زمان فتحعلی شاه تاسیس شده است .
و اما زمان بندی حرکت شروع و پایان هیئت ها :
شروع هئیت ها و پایان باید در جهت عقربه های ساعت تعیین شده بود که فعلاً هم همینطور است یعنی ساعت 12 فرضی آن روی زیارت بازار بود در جهت حرکت عقربه های ساعت یعنی اولین هیئت هیئت محله قاضی(محله ملاها ) که فعلاً هیئت سقایی است ولی قبل از سال 1330 هیئت فاطمیه بوده است (موسس هیئت فاطمیه( ملاحسن نوری دایی آیت اله عاملی )هیئت محله ملاها (محله قاضی ملاعلی ) براین اساس گذاشت بود بدلیل اینکه ملاعلی تولدش و مرگش از لحاظ هم درتاریخ شمسی و هم در تاریخ قمری در یک روز از هفته و ودر یک روز از ماه قمری و هم در یک روز ماه شمسی یکسان ( در خانه تاریخی کرباسی ها ) اتفاق افتاده است تاسیس کرد (( یک معما برای منجمین و ریاضی دانان و فیزیک دانان شهر ))و چون روز مرگ و یهم تولدش که گفتیم در ایام هم ایام فاطمیه بوده است هیئت فاطمیه نام گرفته است ) لذا اولین هیئت از محله قاضی حرکت را شروع می کرد و بعد هیئت سرمحله ( امام حسن) ویا زینبیه باید باشد و اگر بخواهیم ادامه این برنامه را هم اکنون در جهت حرکت عقربه های ساعت ادامه دهیم هیئت بعدی می شود هیئت فاطمیه بعد هیئت ولی عصر بعد هیئت حجتیه و بعد هیئت حیدری وشاء و هیئت امام رضا عباس آباد وبعد از زیارت محمد هلال بطرف غرب می رویم که آراندشت که اگر هیئت داشتند نوبت آنهاست و بعد چهارسوق است بعد مسلم آباد بعد دهنو و بعد با کمی اینطرف آنطرف هیئت علی اکبری جمال آباد و در آخر هیئت حسینی محله بازار است در قبل از سال 1328 هیئت آرانی ها در شب برگزار می شد د ولی تقریباً از سال 1330 کم کم عصر ها شد و در ابتدا هم با خواندن زیارت عاشورا و تمرین برای تعزیه شروع می شد تعزیه در هر محله ای وجود داشت و جزء اصلی هیئت بود محله قاضی ملاعلی تعزیه العطش کو پدرم و حضرت زینب و شیرفضه و کفترها ... و سایر هیئت های دیگر تعزیه طفان مسلم تعزیه ملائکه ها و اجنه ها و پیامبران تعزیه زهیر تعزیه مسلم در کوفه و تعزیه دستگاه حر و تعزیه دستگاه جابر که در اربعین بود .در هئیت همه از کوچک و بزرگ شرکت می کردند و در هر محله حسینیه ها جاهایی که تختگاه می گفتند برای نشستن زن ها برای تماشا ی هیئت هاو تعزیه ها وجود داشت و.
هیئت ها بعضی زنجیر زنی است مثل هیئت حسینی محله بازار وهیئت فاطمیه و سایر هیئت ها سینه زنی هستند و هیئت سقایی محله قاضی ملاعلی هم که فقط شعر خوانی بدون زنجیر و یا سینه زنی است .و هیئت حیدری وشاء هم سنج (سنگ) زنی است .

کرباسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
1
1
امسال عاشورا برابر 21 مهر وروز چهارشنبه مطابق با همانروز 10 محرم 60 اصلی است و فقط امسال است که مطابقت تاریخ تقویم قمری و شمسی با روز چهارشنبه یکسان است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
1
1
امسال عاشورا برابر 21 مهر وروز چهارشنبه مطابق با همانروز 10 محرم 60 اصلی است و فقط امسال است که مطابقت تاریخ تقویم قمری و شمسی با روز چهارشنبه یکسان است
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری