امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۸۵۲۵
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۵ - ۰۷:۱۰
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
یادداشتی به مناسبت گرامیداشت هفته ملی سلامت بانوان ایرانی، به قلم یک کارشناس روانشناسی،فعال در عرصه مشاوره خانواده
آران و بیدگل نیوز - مهرآیین: جایگاه و نقش والای زنان در جامعه و خانواده اسلامی بر هیچ کسی پوشیده نیست.

هفته ملی سلامت بانوان ایرانی، با شعار

 زنان از یک طرف توانمندی‌های خودشان را در عرصه‌های مختلف اجتماع به اثبات می‌رسانند و از طرف دیگر از فضای خانه و تربیت فرزند و نقش همسری و مادری خود نیز فاصله نمی‌گیرند؛ این عملکرد نتیجه احترام به آموزه‌های اسلام در مورد اهمیت دادن به خانواده و نقش محوری زن در آن است .
مسئله زن در جامعه در دو عرصه خانواده و جامعه تبیین می‌شود. این نگاه به مسائل زنان سبب ارتقاء توانمندی‌های بانوان و پیشرفت جامعه شده است.
اسلام برای زنان جایگاهی انسانی قائل شده است، از این منظر زن دارای کرامت است و به عنوان سنگ بنای خانواده و جامعه محسوب می‌شود.
بر اساس این نگرش حضور زنان در عرصه‌های مختلف فعالیت‌های اجتماعی مانع از تشکیل خانواده و استحکام بخشیدن به آن نمی‌شود، به همین دلیل خانواده که اولین نهاد اجتماعی است نقش مهمی در سلامت جامعه دارد.


هفته ملی سلامت بانوان ایرانی، با شعار

 در جمهوری اسلامی ایران، زن به عنوان محور اصلی آرامش خانواده مطرح است، در نگاه رهبر معظم انقلاب اگر نقش آرامش‌دهنده زن و امنیت‌بخش مرد با هم هماهنگ باشد، محبت و علاقه بین آن‌ها ایجاد خواهد شد. نتیجه این هماهنگی و همیاری این است که مشکلات بیرون از خانه برای زن قابل تحمل خواهد شد و زن در عرصه اجتماع می‌تواند نقش فعال و اثرگذار داشته باشد.
اما اشتغال و فعالیت‌های اجتماعی بیرون از خانه زنان نیز بعد دیگری از زندگی آنان است. از نظر اسلام زنان می‌توانند در عرصه‌های مختلف علمی، تحقیقاتی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی فعالیت کنند.
دین اسلام در چهارده قرن پیش اینگونه فعالیت‌های زنان را به رسمت شناخته است.  رشد واقعی زنان در گرو آن است که زنان در یک حرکت متعادل و چند جانبه از سویی به رشد فردی خویش اهتمام ورزند و از سویی دیگر به عنوان محور اصلی خانواده به وظایف خانوادگی خود یعنی همسرداری و مادری توجه کنند و علاوه بر این در عرصه‌های اجتماعی با توانمندی و جدیت کارها را به پیش ببرند.

 انقلاب اسلامی ایران چنین الگوی نوینی از زن را بر اساس آموزه‌های اسلامی ارائه کرده است که در آن بانوان در منزل و خارج از آن به عنوان انسان‌های تأثیر گذار مطرح شوند.
یکی از تحولات مهمی که در پرتو انقلاب اسلامی در زنان ایران به وجود آمد تحول روحی و فکری آنان بود، از این رو پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره شاهد حضور زنان در عرصه‌های مختلف همچون هشت سال دفاع مقدس، سازندگی و پیشرفت کشور در زمینه‌های علمی بودیم.
رشد و ارتقاء توانمندی‌های زنان ایرانی در ابعاد مختلف علمی، تکنولوژی، اختراعات، ابتکارات و نوع آوری‌هایی در عرصه‌های نانو، انرژی هسته ای، هوا و فضا، علوم پایه و سایر رشته‌های دیگر بخشی از پیشرفت‌های زنان پس از انقلاب اسلامی است. به این ترتیب زنان ایرانی با الهام از فرهنگ انقلاب اسلامی به روشنی نشان دادند که در تمام عرصه های اجتماعی، سیاسی و علمی حضوری فعال دارند و اعتقادات دینی و ارزش‌های اسلامی نه تنها مانع از شرکت آن‌ها در فعالیت‌های مختلف فردی، اجتماعی نیست بلکه این فعالیت‌ها را در جهت صحیح هدایت می‌کند.

هفته ملی سلامت بانوان ایرانی، با شعار

گفتنی‌ست، در هفته آخر مهر هر سال با هدف حساس‌سازی و اطلاع رسانی درباره مهم‌ترین اولویت‌های سلامت زنان و تمام ابعاد جامعه از جمله زنان، مردان، مدیران و سیاست‌گذاران "هفته ملی سلامت بانوان ایران" برگزار می‌شود.
امسال با تاکید بر سیاست‌های کلی خانواده و ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، شعار این هفته "سلامت زنان، خانواده سالم و جامعه پویا" تعیین شده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری