امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۹۰۰۷
گروه : اجتماعی » حوادث
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
شب گذشته به بهانه‌ی همدردی با خانواده‌ بازماندگان حادثه‌ی غم‌انگیز پلاسکو و دعا برای سلامت دیگر آتش‌نشانان، جمعی از مردم آران‌وبیدگل، مقابل ایستگاه آتش‌نشانی شمع روشن کردند.
آران و بیدگل نیوز - فهیمه مسیبی، کارشناسان امر معتقدند نویسنده‌ی خبر نباید احساسات و حالات روحی خود را بر متن خبریش مستولی نماید. باید به اوضاع مسلط شود تا بتواند بدون دخالت احساس، خبر را شسته‌رفته به دست مخاطب برساند. عذرم را بپذیرید اگر شهادت آتش‌نشانان میهنم، اشک مادران و همسران و فرزندان چشم‌انتظار کشورم، بیکارشدن هموطنانم و دودشدن سرمایه‌ی کلان سرزمینم اجازه نمی دهد بی دخالت اشک و احساس برای حادثه‌ی پلاسکو بنویسم.

پلاسکو؛ صدای سوختن ماست

از گذشتگان خود بارها شنیدیم "حادثه خبر نمی‌کند" و دیدیم که این‌بار هم، بی‌خبر آمد. چندین روز پیاپی است که ما ملتی در بهت و حیرتیم با باران خبرهای ناگوار، رگبار شایعات بنیان‌کن، سیل آمارهای نادرست و بوران پیش‌بینی‌های عجیب اندر غریب.
اولین روز واقعه، بزرگترین دعایمان، تکرار اعجاز ابراهیم شد. سردشدن آتش بر فرشتگان بی‌ادعای بی‌بالی که نمی‌دانستیم پلاسکو مدفن اجساد پاکشان خواهد بود.
پلاسکو فروریخت و برادران آتش‌نشان ما سوختند. شاعران شعر سرودند. خوانندگان خواندند. مردم به یاد شهدای مدافع مردم، شمع روشن کردند. عکاسان و خبرنگاران، چشم و گوش ملت شدند. احزاب سیاسی بر علیه یکدیگر، به امر همیشگی جوسازی پرداختند و هریک، جبهه‌ی مقابل را در حادثه‌ی اخیر، مقصر جلوه داد و در این میان، آتش‌نشانان لحظه‌ای از تلاش دست برنداشتند و چون کوه خستگی‌ناپذیر، مأموریت ناتمام خود را برای یافتن بدن‌های بی‌جان دوستان عزیزشان ادامه دادند و تنها خداست که از دل‌های بیقرار قربانیان حادثه، آگاه است و هموست که درمان دردشان خواهد بود نه ما.

پلاسکو؛ صدای سوختن ماست

مردم عزیز ایران!
چه می‌شود اگر ضرب المثل "حادثه‌ خبر نمی‌کند" را پیش از وقوع فاجعه، آویزه‌ی گوش کنیم؟
چه می‌شود اگر هریک از ما وظیفه‌ی خویش را به بهترین شکل انجام دهیم تا شاهد ناگواری‌هایی چنین عظیم نباشیم؟
نکته‌ی حائز اهمیت اینجاست که اگر انتخاب مردم ما، درست و اصولی باشد. اگر مسئولین ما، متخصص باشند. اگر وظیفه‌شناس باشند. اگر دارای وجدان‌کاری باشند. اگر به موقع هشدار دهند. اگر با متخلفین سخت برخورد کنند. اگر خدمت به مردم، از پول و شهرت و موقعیت، برایشان مهم‌تر باشد. اگر صاحبان قدرت و سرمایه، خدا را حاضر و ناظر بر اعمال خویش ببینند و حتی لحظه‌ای از او غافل نشوند، کار به جایی نمی‌رسد که هریک از ارگان‌های ما، دیگری را مقصر جلوه دهد و بار گناه خویش را به دوش اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگر بیندازد.

پلاسکو؛ صدای سوختن ماست

پلاسکو در آتش سوخت و جان‌های ارزشمندی به جان‌آفرین تسلیم شد. اکنون و تا ابد ملتی عزادار فرزندان میهن خویشند اما کار به اینجا ختم نمی‌شود. سوال اینجاست که چند ساختمان شبیه پلاسکو در کل کشور وجود دارد؟
آیا ساختمان‌های ما برای کارگران و کارمندان، ایمن است؟ آیا در صورت خسارت انسانی یا مالی و تجاری بیمه است؟
آیا ستاد بحران برای مواجهه با حوادثی این چنین سهمگین، آمادگی لازم را دارد؟ آیا قبل از وقوع حادثه، تجهیزات کافی در اختیار نیروی انسانی ما هست؟
آیا نیروی انسانی ما، دارای تخصص لازم هست؟ کی وقت آن می‌رسد همسران و فرزندان میهن، نگران ایمنی شغل همسر و پدر خود نباشند؟

کی وقت آن می‌رسد هرکس در جای به حق خود قرار بگیرد؟
کی زمان آن خواهد رسید که مردم ما خاطرشان از بابت ایمنی، تخصص، تلاش و وجدان کاری مسئولین راحت باشد؟
آیا روزی خواهد آمد که در آن، تماشاگری وجود نداشته باشد و همگان دریابند جامعه بی کمک تک‌تک آنان، به مقصد اعلای خود نخواهد رسید؟
آیا روزگاری از راه خواهد رسید که انسان‌ها، علم و دانش خویش را با تلاش و تکاپو گره زنند و تا رسیدن به اهداف والای مدنی، دست از کار و زحمت شبانه‌روزی برندارند؟
فاجعه‌ی غم انگیز پلاسکو کام ما را تلخ کرد و همچنان قضاوت‌های به‌جا و بی‌جا ادامه دارد. مقصر چه کسی بود و چگونه راه بر این مصیبت عظمی باز شد به‌عهده‌ی کارشناسان امراست. نکته‌ای که باید مورد تأکید و توجه من و تو قرار بگیرد جلوگیری از تکرار این قصه‌ی پرغصه است.

پلاسکو؛ صدای سوختن ماست

هریک از ما، برای یک‌بار هم شده تصمیم بگیریم تا دیر نشده مسئول نجات خویشتن خویش شویم از شر بی‌سوادی محض، بی‌مسئولیتی محض، بی‌وجدانی محض و از خداوند بخواهیم ما را در رسیدن به اهداف عالی انسانی یاری فرماید!


پلاسکو؛ صدای سوختن ماست
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۳
0
0
خدواند همه درگذشتگان و ازجمله آتش‌نشانان کشته شده در حادثه پلاسکو را رحمت کند .
اما احساسات همیشه باید در پس عقل باشد. دو سه روزی داغ خواهیم بود و شعر و وعظ و خطابه و افسوس و حسرت فراوان خواهد بود و دوباره گرد ایام بر این خاطره خواهد نشست و صد البته که ما عبرت نخواهیم گرفت تا راه تکرار بر خطر بربندبم.
اینکه گفته شده است آتش نشانان رفته اند داخل ساختمان تا مردم را خارج کنند صحت ندارد . مردم از همان لحظات اول خودشان فرار کرده بودند چون اگر کسی از مردم و اهل ساختمان آنجا می‌بود که باید آمار مفقودان خیلی بیشتر از این ها باشد. حقیقت این است که آتش نشانان داشته‌اند آتش را علاوه بر بیرون از داخل هم خاموش می‌کرده‌اند و این موضوع که آیا از لحاظ ایمنی رفتن داخل همچین ساختمانی برای خاموش کردن آتش درست است یا نه من نمی دانم کارشناسان باید نظر بدهند . چرا امکانات برای خاموش کردن از بیرون کافی نبوده است هم سوال دیگری است؟ و بالاخره اینکه گفته می‌شود حجم آب زیاد استفاده شده برای خاموش کردن باعث سنگینی ساختمان شده و ساختمان فرو ریخته است . به نظر من شاید وقتی ستون آهن ساختمان تا صدها درجه داغ شده است و سپس دوباره با آب سریع سرد شده است این باعث ایجاد شوک به آهن می‌شود و آهن استحکام خود را ازدست می‌دهد احتیاج هم نیست همه آهن ها کنده شود یک قسمت که شوک ببیند کل اسکلت را سست می‌کند .
به هر جهت این مطالب را گفتم که علاوه بر ادای احترام به ازجان گذشتگی این عزیزان درس عبرتی هم بگیریم و فکری برای مشکلات خود بکنیم.
منیره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۴
0
0
سلام
چقدر امیدوار بودیم به زنده بودنشون.و حالا امیدواریم به پیدا شدن سالم پیکرهاشون
خداوند از دست رفته ها رو رحمت کنه ،به بازماندگانشون صبر عطا کنه و به خسران دیده ها نعمت ...
کاش تک تک ما کارمون رو درست انجام بدیم و انگشت نشانه امون به سمت دیگری نباشه،اونوقت دیگه هیچکس مقصر نیست
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری