امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۹۰۵۲
گروه : سیاسی » سایر
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۹
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بزرگترین تحول جهانی در قرن بیستم و خود، سرآغاز تحولات بزرگ و اساسی در ایران و جهان بود.
آران و بیدگل نیوز، فرا رسیدن ایام الله دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، بهانه ی  خوبی است برای بازخوانی  دلایل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و...، درتشکیل انقلاب اسلامی و همچنین، تبیین اهداف و تحلیل عملکردها در عرصه ها و میدان های مختلف در سطح داخلی و خارجی.

در این نوشتار تلاش می کنیم مروری گذرا برمسائل کلی انقلاب اسلامی از آغاز تشکیل تا امروز داشته و همچنین نگاهی به اصول و تدابیر و طرح های انجام شده در تدوام انقلاب و یا مبارزه با انقلاب از سوی دشمنان خارجی، بیاندازیم.

حقیقت انفجار نور (1)

ایران قبل از انقلاب

ایران قبل از انقلاب ،از زوایای مختلف قابل بررسی و توجه است.
نظام سیاسی فاسد حاکم(در حوزه داخلی و خارجی )،فضای اجتماعی خفقان وبهم ریخته،اوضاع اقتصادی تک محصولی وابسته ومردم مستضعف،شرایط فرهنگی نامطلوب و غربی،سیاست خارجی و دفاعی بی هدف و بی برنامه،نارضایتی های مردمی در لایه های مختلف اجتماعی،عدم رشد و توسعه ی مدنی،اجتماعی وعمرانی،و...از جمله مسایل عمده و تاثیر گذار در  افزایش شورش های مردمی نسبت به دستگاه حاکم و روند شکل گیری انقلاب اسلامی بود.

نقش رهبری امام خمینی(ره )

 نارضایتی های عمومی ،سالها در لایه های زیرین ومخفی جامعه جریان داشت و گه گاهی،اعتراضاتی هدایت شده وبرنامه ریزی شده در مقابله با حکومت استبدادی وهمچنین آگاهسازی افکار عمومی،صورت می گرفت که به دلیل خفقان حاکم بر جامعه،زیاد دوام نداشت  به بدترین شکل ممکن در نطفه،خاموش می شد.

با شروع قیام علنی امام خمینی(ره )،قیام ها واعتراضات مردمی در مسیر تازه ای قرار گرفت.
امام خمینی(ره )با در دست گرفتن رهبری قیام مردم و همچنین،هدایت و مدیریت جامعه ی مستضعف و محروم جامعه (که اکثریت جامعه را تشکیل می داد )،باعث تشکیل جمعیت واحد با رهبری واحد و با هدف واحد که همان سرنگونی سلطنت پهلوی و تشکیل حکومت اسلامی بود،شد.

امام خمینی (ره )با تحمل رنج ها و مصائب زیاد(توهین،تهدید،زندان،تبعید و.. )با استعانت از درگاه حضرت حق وتوسل به حضرات معصومین(علیهم السلام )،ضمن مبارزه با اصول و سیاست های نامشروع سلطنت حاکم،مردم را نسبت به اوضاع جامعه و حکومت،آگاه و بیدار می کرد وباعث تقویت اعتراضات عمومی و همچنین جدیت جریان های مردمی در حضور در صحنه های اجتماعی می شد.

شعور و وحدت مردم

پیوستگی مردم با یکدیگر و حضور هوشمندانه ی آنها در تمامی صحنه های اجتماعی و تبعیت محض از امام خمینی،تصور باطل شکست ناپذیزی سلطنت حاکم را نقش بر اب کرده بود و شرایطی ایجاد کرد که هیچ طرح و نیرو و تجهیزاتی،توان مقابله با تظاهرات مردمی را نداشت.

ایمان و اعتقاد

ایمان و اعتقاد عمیق و قلبی توده های مردم به اصول و ارزشهای ناب اسلامی،آنها را در راه رسیدن به هدف اصلی خود که تشکیل حکومت اسلامی و مبارزه با طاغوت حاکم بود،مصمم تر و جدی تر می کرد،و شاید بتوان گفت که ،عامل اصلی و مهم در پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین محور قیام های مردمی،توکل بر خدا و توسل به اهل بیت(ع ) ورعایت اصول اسلام بود.

پیروزی انقلاب

سر انجام پس از چند دهه مبارزه و مجاهدت،و با پیوند عمیق و اساسی بین سه عنصر اسلام و امام و مردم،فداکاری ومشقت ها به نتیجه رسید و با اهداء هزاران هزار شهید ،سلطنت پهلوی در 22بهمن ماه سال 57 سقوط کرد و از همان روز ،نظام اسلامی و مردمی ایران به رهبری امام خمینی(ره ) تشکیل گردید.

 این پایان راه نبود،بلکه آغاز یک راه جدیدبود.کشتی نو ساز انقلاب اسلامی در ادامه ی راه با طوفان ها وامواج متعددی روبرو شد ودر هر توطئه،با تدبیر فوق العاده و الهی ناخدای کشتی انقلاب و همچنین اطاعت پذیری مردم انقلابی،راه را با صلابت واقتدار پیموده است.

*سعید نوروزیان
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری