امام زمان (عج): براى تعجیل ظهور من ، در هر موقعیّت مناسبى ، بسیار دعا کنید که در آن فرج و حلّ مشکلات شما خواهد بود.      
کد خبر: ۹۶۶۸
گروه : مذهبی » مساجد
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
مدیر اجرایی مرکز رسیدگی به امور مساجد شهرستان آران و بیدگل از غبارروبی ۱۳۰ مسجد این شهرستان در طول دهه تکریم و غبارروبی مساجد خبر داد.
به گزارش آران و بیدگل نیوز، حجت الاسلام سمیع الله مردان گفت:  غبارروبی مساجد یک فرهنگ خودجوش است که همه ساله در آستانه ماه ضیافت الهی با همکاری روحانیون، نمازگزاران و هیئت امنای مساجد برگزار می شود.

غبارروبی ۱۳۰ مسجد آران و بیدگل در دهه تکریم مساجد

وی بر اهمیت نشر فرهنگ تکریم و غبار روبی مساجد تاکید کرد و گفت: سنت غبار روبی مساجد ریشه در قرآن کریم دارد، چنان که در آیه ۱۲۵ سوره مبارکه بقره به وضوح بر این نکته اشاره شده است و با توجه به اهمیت اسلام بر پاکیزگی ظاهری و باطنی، تاکید بسیاری در این زمینه وجود دارد.

رئیس ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت های مذهبی آران و بیدگل، سنت غبارروبی مساجد را یکی از سنت‌های شایسته تکریم در فرهنگ دینی و اخلاقی دانست و افزود: از نگاه حضرات معصومین(ع) مسجد نورانی‌ترین پایگاه بندگان صالح خداست، لذا به پاکیزگی، نظافت و غبارروبی از هر مکانی شایسته‌تر است.

حجت الاسلام مردان در ادامه گفت: ماه مبارک رمضان اوج حضور فعال‌ مردم در سنگر مقدس مسجد است و میزبان این خانه خداست و شایسته است که فضای مقدس مسجد از هر آلودگی مادی و معنوی پاک شود.

وی با اشاره به اینکه در آیه ۱۸ سوره مبارکه توبه، آبادانی مساجد از مصادیق اهل ایمان ذکر شده است، خاطرنشان کرد: آبادانی مسجد تنها به معنای ساختن و تعمیر بنای آن نیست، بلکه حضور در مسجد و پر رونق نگاه داشتن آن و سعی در پاکیزگی و نظافت آن به‌ عنوان خانه خدا و مکانی برای راز و نیاز بنده از مصادیق روشن آباد کردن مسجد است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آران و بیدگل در ادامه اظهار داشت: بر همین اساس، در طول دهه تکریم و غبارروبی مساجد، ۱۳۰ مسجد این شهرستان برای آماده سازی ماه مبارک رمضان تنظیف و غبارروبی می شود.

حجت الاسلام مردان افزود: همچنین این برنامه به صورت نمادین و با حضور مسؤولین، از ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه دوم خردادماه ۹۶ در مسجد تاریخی امام حسین(ع) کوی بازار و مسجد تاریخی حاج عبدالصمد کوی آیت الله طالقانی آران و بیدگل برگزار خواهد شد.

مدیر اجرایی مرکز رسیدگی به امور مساجد آران و بیدگل تصریح کرد: نظافت و شست‌وشوی مساجد، آذین‌بندی، ‌فضاسازی و آراسته‌سازی محیط داخلی و بیرونی مساجد، اهدای قرآن و نصب ادعیه رمضان از جمله فعالیت‌های آیین غبارروبی در دهه تکریم مساجد است.

حجت الاسلام مردان با تأکید بر استقلال مساجد از لحاظ کارکرد دینی خاطرنشان کرد: وظیفه نهادهای عمومی و دولتی مسؤول در حوزه مساجد، تقویت و تسهیل، ارائه مسیر و جهت‌دهی صحیح، تقویت وفاق و همدلی دینی، نظارت و پیشگیری از آسیب و انحرافات مذهبی بمنظور توسعه و ترویج فرهنگ اصیل اسلامی است.

یادآور می شود؛ ٢٠ تا ٢٩ شعبان هر سال به نام دهه تکریم و غبارروبی مساجد نامگذاری شده است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری