بدین وسیله اعلام می‌گردد پرتال خبری آران و بیدگل (ای بی نیوز)، اولین و بزرگترین پرتال خبری شهرستان آران و بیدگل بعد از وقفه ای کوتاه، از تاریخ 25 فروردین ماه 1397 همزمان با مبعث نبی اکرم (ص) مجددا فعالیت خود را آغاز نمود .      
کد خبر: ۹۷۷۴
گروه : اجتماعی » سایر
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
تعداد نظرات: ۷ نظر
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
یادداشتی منتقدانه بر عملکرد متصدیان و متولیان امور فرهنگی شهرستان در باب کم کاری های فرهنگی در مناسبت های مذهبی در آران و بیدگل
آران و بیدگل نیوز، ایام ماه مبارک رمضان در همه کشور حال و هوای رمضانی دارد و انگار مردم با همه وجود به استقبال ماه رفتند و در حین سپری کردن ماه مبارک، ارتباط معنوی خود را با پروردگار خود مستحکم تر می سازند.

 ماهی که ملت شریف ایران از هر نژاد قوم و زبانی، با یک دیدگاه و اعتقاد مشترک، و آن هم الهی و ربی با خدای خود مناجات دارند.

متولیان امور فرهنگی شهرستان فکر چاره کنند

شهر دارالشهداء و دارالمومنین آران و بیدگل که از قدیم الایام و با حضور فرزندان ائمه هدی (علیه السلام) علی الخصوص وجود نازنین حضرت هلال ابن علی (ع) فرزند بلافصل مولای متقیان امیرالمنین (ع) و امامزاده هاشم بن علی (ع) از ویژگی خاصی برخوردار است.

شهرستان آران و بیدگل سالیان سال است که به توصیه علمای بزرگ شیعه، خاصه حضرت آیت اله العظمی حاج ملاحبیب اله شریف کاشانی، مردم شهرستان کاشان و اطراف آن را سفارش به حضور مردم آن سامان در بارگاه ملکوتی حضرت هلال ابن علی (ع) در روز 21 ماه رمضان جهت عرض تسلیت شهادت حضرت علی (ع) به فرزند برومندش می نمود و این مراسم از دیرباز به صورت انفرادی یا هیئتهای مذهبی از شب 21 ماه رمضان تا غروب 21 رمضان ادامه داشته است.

بر اثر تدبیر مردمی و هیئتهای مذهبی شهرستان، برنامه استقبال از زائران حرم شریف حضرت محمد هلال (ع) و همینطور امامزاده هاشم بن علی (ع)، از ورودی شهرستان در مسیر جاده کاشان به آران و بیدگل با نصب بیرق ها و پرچم های عزای حیدری، اعلام عزا نموده و در خدمت هیئتهای مذهبی و عزاداران مولای متقیان امیرالمومنین (ع) بودند.

این برنامه شایسته فرهنگ تبلیغی چون با پشتوانه مردمی همراه بود، بدون وقفه با زحمات خدمتگزاران هیئتهای مذهبی شهرستان آران و بیدگل در دومسیر کاشان به آران و بیدگل رنگ عزا به خود می گرفت، لکن بواسطه کوتاه فکری های عده ای که حتی از مراسم عزای خاندان عصمت و طهارت (ع) در جهت منافع شخصی خود بهره برداری داشتند، با بهانه جویی هایی، این برنامه فرهنگی مردمی را به چالش سازمانی سپردند و چون چالش های سازمانی هم مسیرهای اداری خود را دارد و سلایق مختلف در مجموعه شهرستان آران و بیدگل بحمداله زیاد است، بعضا هم به دور از یک فکر و خرد جمعی است و نظرات شخصی بیشتر حاکمیت دارد، دیگر خبری از استقبال از عزاداران صورت نمی گیرد و از سوی مخاطبین از شهرهای مجاور نیز با چنین وضعیتی، استقبال سالهای قبل را ندارند.

به راستی این برخورد با میهمانان در روز شهادت مولای متقیان حضرت علی(ع) زیبنده شهر داراشهداء آران و بیدگل و مردم فهیم و خون گرم این خطه کویر است؟

البته تجربه نشان داده است هرگاه کارهای فرهنگی مذهبی و انقلابی، به طور کلی از دست مردم گرفته شود و بُعد اداری و دستورالعمل به خود بگیرد، به یقین روز اجرای برنامه، مسئولین مربوطه با به دوش انداختن و حواله کردن کارها به یکدیگر و یا سازمانهای موازی، هیچکدام وظیفه خود را انجام نمی دهند.

در سال جاری برنامه گرامیداشت سالروز رحلت حضرت امام (ره) را در شهرستان مشاهده کردیم که چه مقدار بی رنگ و بدون احساس مسئولیت از روی مسئولیتی فرهنگی و متولیان امور فرهنگی شهرستان صورت گرفت و فقط با یک برنامه مراسم سالگرد آن حضرت در یک مجموعه، فکر کردند که وظیفه خود را انجام دادند. مگر مسئولین عزیز فرهنگی نمی دانند، آنچه بزرگی و افتخار ایران اسلامی دارند، بواسطه حضرت امام خمینی(ره) است و شهرستان آران و بیدگل جزء شهرستانهایی بوده که در 15 خرداد 42 جزء اولین شهرهایی بوده است که باقیام امام امت، خمینی کبیر (ره) عهد و پیمان بسته است.

به هر تقدیر  جای گلایه بسیار دارد که مجموعه های اداری و غیر اداری که خود را متولیان و متصدیان فرهنگی شهرستان هستند به خود بیایند و کمی در سطح شهر به نظاره بپردازند و کمبود کاری خود را به صورت میدانی مورد ارزیابی قرار دهند و فکر نکنند با پشت گوش انداختن و خود را به فراموشی زدن و با ذکر "شد شد، نشد نشد"، تصور نکنند، مردم هم متوجه کم کاری آنها که انشاءاله مغرضانه نبوده نیستند.

مطالب فوق را جهت هوشیاری و تذکر بیان کردیم و امید است در روز جهانی قدس دیگر شاهد این بی حالی و یا کم حالی فرهنگی نباشیم و به برکزاری فقط یک راهپیمایی مختصر آن هم با مشکلات هر ساله از قبیل بی نظمی های فروان، صوت مراسم که مشکل هر ساله بوده و ... بسنده  نشود.

برنامه های فرهنگی زیادی می توان در میادین شهر برگزار کرد که مردم را با اهداف بزرگ انقلاب اسلامی در راستای ملت مظلوم فلسطین آشنا ساخت امروز که دشمن سعی دارد، به نحوی به مردم تفهیم کند که ما با فلسطین قرابت و نزدیکی نداریمو فراموشی مسئله فلسطین و آزادی قدس اشغالی را در دستور کار دارد، باید طوری برنامه های فرهنگی خود را برنامه ریزی کنیم که این وحدت در مبارزه با دشمن واحدی چون آمریکا و اسرائیل تداعی کرد.

در پایان مجددا ضمن تشکر از دلسوزان شهرهای فرهنگی، یادآوری می کنیم، با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظه العالی) در دیدار با دانشجویان عزیز در ماه مبارک رمضان، "آتش به اختیار" را به عنوان یک استراتژی فرهنگی به جامعه دانشجویی و دیگر اقشار مردم پیشنهاد داده اند که نکاتی که در مقوله فوق برای شهرستان آران و بیدگل اشاره شد، از محورهای همان برنامه فرهنگی آتش به اختیار است و باید برای باشکوه برگزار کردن برنامه های فرهنگی شهرستان از نیروهای کارآمد فرهنگی مردمی بهره برد و سازمانها و نهادهای فرهنگی تنظیم کننده و هماهنگ کننده برنامه ها باشند و حالت پشتیبانی داشته باشند. امید است شورای جدید شهرستان آران و بیدگل بیش از شورای قبلی به مسائل فرهنگی توجه نمایند.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
1
1
متوليان امور فرهنگ سوز و ميز دوست هستند تا فرهنگ گرا و خدمتگزار
رسول
|
-
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
0
0
ممنون خوب گفتی
چه کنیم با این وضع ...
باید با همین روش مطالبه گری وآگاه کردن مردم وپرهیز از رفتارهای احساسی عمل کرد
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
0
1
با سلام وقبولی طاعات بنظر می رسد در یادداشت این بزرگوار کار فرهنگی آنقدر تنزل پیدا کرده وبه زدن 4تا پرچم اکتفا شده است نه بزرگوار، اینها ظاهر وپوسته مذهب ما تشیع است این طور سوءاستفاده از واژه آتش به اختیار مقام معظم رهبری ظلم به او وظلم به دین است مرام علی (ع) باید بازگوشود پرچمی که باعث اختلاف بین مناطق وهیئت ها وجوانان شود همان بهتر که نباشد کار فرهنگی برنامه می خواهد واین باید با همکاری مردم صورت پذیرد
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
0
0
دلت خوش است که منتظر مسئولین هستی کاری بکنند. مسئولین اگر می‌خواستند کار بکنند که کارمند دولت نمی‌شدند می‌رفتند پی کار آزاد. الکاسب حبیب الله. ضمنا به جای اینکه نگران شور و شوق این نوع مراسم باشیم بهتر است به فکر نابودی انسانیت و دین باشیم که جز قالبی خالی چیزی از آن نمانده است و همه چیز شده است تبلیغات و ظواهر. مردمان قدیم که یکی از این ظواهر را نداشتند از ما خیلی بیشتر اخلاص داشتند.
به قول بزرگی که می‌گوید:
کار هرچه بی‌خاصیت‌تر، عنوان پرطمطراق‌تر.
محله وشاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
0
0
وقتی که امور سیاسی از جمله انتخابات شورای شهر مقدم بر امور فرهنگی باشد مسئله بسیار مهم فرهنگی به فراموشی سّپرده میشود
همشهري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
0
0
احسنت مطلب خوبي بود . وقتي مهمترين متولي فرهنگي شهر حالت فسيل پيدا كرده است توقعي نيست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
0
0
فرهنگ و سبك زندگي ما از اسلام دور شده است و حكايت داستان سه گاو زرد و سفيد و سياه و شير درنده در كتاب كليه و دمنه داريم كه وقتي همدلي سه گاو را ميديد و نمي توانست برهرسه چيره شو د يكي يكي آنها را جدا و دريد ديگر ما به فرهنگ سنتي و ميراث به جاي مانده خود اعم گويش و خانه هاي تاريخي و آداب و رسوم و براي بزرگداشت بزرگان شهرمان احترام قائل نيستيم و همديگر را مقصر مي دانيم اما مقصر اصلي آن است كه از ابتدا گول خورده است و خود را مفت در بازي ديگران قرار مي دهد و در نهايت خود هم طعمه و آخرين لقمه خواهد شد و نابودي يك فرهنگ نابودي يك جامعه است و يك يك اشخاص در اين مصيبت چه بخواهند يا نه مسئول هستند و هميشه مورد لعن و نفرين خواهند بود. فرهنگ مثل يك خربزه نيست كه وقتي خورده شد بگوييم نه خاني آمده و نه خاني رفته بلكه پشت سر هر فرهنگ مرده تعفن بي كاري و اشتغال بي بند باري طلاق و.فساد دزدي و دعوا و...... همه را خواهد گرفت .
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تلویزیون اینترنتی
گزارش تصویری